Jak ładnie i precyzyjnie odnowić mieszkanie w środku?

odnowione mieszkanie

Każdy z nas nie raz odświeżał swój dom czy mieszkanie wewnątrz, wiadomo nikt nie lubi monotonii. Kto z nas chciałby mieć zawsze ładne i modne wyglądające mieszkanie? Tylko jak to zrobić żeby ładnie odświeżyć wnętrze na długie lata? Tak aby farba długo się trzymała i nie schodziła już po roku od malowania ścian i można było malować dopiero jak będziesz miał ochotę na zmianę koloru. Jak można łatwo i trwale odnowić mieszkanie?

Odpowiedź wydaje się być banalnie prosta- wystarczy zagruntować ściany przed malowaniem, aby uzyskać lepszy efekt przy malowaniu ścian.

Myślisz, że to jest nie możliwe?

Jednak gruntownie przed malowaniem naprawdę jest potrzebne- dzięki nałożeniu odpowiedniego gruntu farba ma lepszą przymierzalność, a tym samym lepsze krycie. W rezultacie farba ma dłuższą żywotność.

Współcześnie istnieje bardzo dużo różnych rodzajów gruntów, jednak ostateczny wybór gruntu powinien zależeć od pomieszczenia które ma zostać zagruntowane przed malowaniem oraz od stanu technicznego gruntowanej ściany. Oczywiście do łazienki i do kuchni warto wybrać grunt, który zapewni ścianom mniejsze pochłanianie wilgoci z danego pomieszczenia.  nowoczesne mieszkanie

Należy wiedzieć, że ściany nowych budynków są idealne pod gruntowanie, ze względu na to, że ich stan jest bardzo dobry. Dużo gorzej gruntuje się „stare” ściany, które nie raz już zostały pomalowane. Może być to spowodowane tym, iż takie ściany te są bardziej chłoną wilgoć.

W tym dziale  Farby dla alergików. Co wybrać, a czego absolutnie nie wolno?

Jednakże nie można „przesadzić” z ilością gruntu na ścianę przed malowaniem, aby nie zeszklić za bardzo ściany-  ściana robi się bardzo śliska, wtedy farba nie będzie ładnie kryć.

Gruntowanie nowego  podłoża

Ściany wytynkowane tynkiem tradycyjnym można zagruntować już po 3 tygodniach od nałożenia tynku. Natomiast tzw. suche tynki czyli ściany pokryte płytami kartonowo- gipsowymi, można gruntować już po wyschnięciu masy szpachlowej między nimi.

Gruntowanie „starego” podłoża

Wiadomo iż „stare” podłoże jest bardziej wymagające niż nowe. Jeśli ściana kruszy się bądź też „wchłania” wodę, to wtedy należy zagruntować ścianę odpowiednim preparatem, który poprawi parametry gruntowanej powierzchni.

Do ścian lubiących „wchłaniać” wodę zalecany jest uni grunt. Naturalnie można również kupić grunt głęboko penetrujący czy również grunt grzybo i bakterio bójczy, lecz to są gruntu naprawdę specjalnego przeznaczenia. Polecane są one do ścian na których powstała grzybnia, lecz najpierw przede wszystkim należy zawsze usunąć przyczynę grzyba czy też wilgoci. Następnie profilaktycznie można ścianę potraktować takim preparatem przed malowaniem. Dzięki użyciu takiego gruntu można zahamować szybkie pojawienie się  nowej grzybni.

Dzięki gruntowaniu ścian przed malowaniem można w łatwy i prosty sposób przedłużyć „żywotność” każdej farby. Jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod gruntowanie oraz dobranie odpowiedniego gruntu do danego podłoża. Oczywiście należy również dobrać odpowiednio farbę do danego pomieszczenia- farbę odporną na wilgoć do kuchni i do łazienki, a zwykłą farbę do innych pomieszczeń.

W tym dziale  Czyszczenie i konserwacja dywanów - jak zadbać o czystość i trwałość?