Drewniane wykończenia w domu. Co warto wiedzieć?

pokój dzienny

Drewno w domu stanowi piękny element wykończeniowy i dekoracyjny, jednocześnie wprowadza wyjątkowo ciepłą i niepowtarzalną atmosferę. By długo się nim cieszyć, warto zadbać nie tylko o odpowiednią ochronę (chociażby wykorzystując impregnat do drewna), ale również znać kilka przydatnych „sztuczek”. Zapraszam do zapoznania się z tekstem!

Od czego najlepiej zacząć?

Podstawą jest wybór rodzaju drewna. Na elewacje należy stosować drewno o najwyższej klasie naturalnej odporności. Jeśli klasa drewna jest niższa niż zalecana, należy je starannie zabezpieczyć przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami. Drewno na elewację musi mieć przede wszystkim odpowiednią wilgotność wynoszącą około 12-18%. Jeśli nie będą odpowiednio spreparowane to będą powstały odkształcenia. Ponadto przed ułożeniem desek należy je przechowywać przez kilka dni w suchym, przewiewnym i zadaszonym miejscu. Korzystne jest planowanie dachów z szerokimi okapami, wyraźnie wystającymi poza obręb ścian, które będą chronić drewniane elewacje przed intensywnym działaniem deszczu, śniegu i gradu. Na intensywność zmian w wyglądzie elewacji drewnianej i jej trwałość ma również wpływ kształt (profil) użytych desek i sposób ich ułożenia.

Zabezpieczamy, czyli impregnat do drewna

Impregnacja drewna jest potrzebna, żeby zwiększyć jego trwałość i poprawić lub na dłużej zachować ładny wygląd. Impregnaty do drewna, lakierobejce, oleje do drewna wykorzystuje się do ochrony drewnianych elewacji domu, drewnianych schodów i parkanów. Maluje się nimi różne rodzaje drewnianych konstrukcji, by ustrzec je przed promieniami UV, wodą, szkodnikami lub pleśnią.drewniana ściana

W tym dziale  Czym charakteryzuje się chemia dla profesjonalistów?

W naszym budownictwie, zwłaszcza w celach konstrukcyjnych, najczęściej używa się miękkich gatunków drewna krajowego (przede wszystkim sosny, ale także świerku, topoli), które są podatne na degradację i wymagają impregnacji. Twarde gatunki krajowe (na przykład buk, dąb, jesion, akacja) oraz egzotyczne używane do wykończenia domu są bardziej odporne na atak grzybów, pleśni oraz owadów. Takie gatunki jak tek, iroko, lapacho czy bangkirai zawierają dużo substancji oleistych, które stanowią ich naturalną ochronę przed wilgocią. Jednak również takie drewno należy zabezpieczyć przed szkodnikami i ogniem. Drewno mogą niszczyć:

  • promieniowanie UV – sprawia, że drewno szarzeje;
  • deszcz, woda, wilgoć – przyspieszają rozwój grzybów pleśniowych i domowych, które doprowadzają do rozkładu drewna;
  • ogień – trawi drewno i je spala;
  • uszkodzenia mechaniczne (pękanie) – ułatwiają wnikanie czynników destrukcyjnych w strukturę drewna;
  • grzyby domowe – powodują rozkład drewna, spulchniają je i wabią owady;
  • grzyby pleśniowe – podnoszą wilgotność drewna, co sprzyja rozwojowi grzybów domowych, stwarzają sprzyjające warunki dla owadów;
  • owady (techniczne szkodniki drewna) – drążą korytarze i wyjadają drewno, osłabiając jego właściwości konstrukcyjne; podwyższają wilgotność drewna, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni

Rodzaje impregnacji

Do ochrony drewna służą impregnaty techniczne i ochronno-dekoracyjne, a do pielęgnacji – preparaty konserwujące (dekoracyjne). Preparaty ochronne mogą być:

  • zapobiegające – do stosowania na surowym drewnie;
  • zapobiegające i zwalczające – do stosowania zarówno na drewnie nowym, jak i starym.
W tym dziale  Mieszkanie pod klucz - co warto wiedzieć

Mają one postać płynów gotowych do użycia lub koncentratów, które należy rozcieńczyć. Przeciwogniowe impregnaty solne można też kupić w postaci proszku do rozprowadzenia z wodą.

Preparaty konserwujące służą do barwienia drewna i tworzą powłokę ochronną zabezpieczającą przed promieniowaniem UV, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.