Mopowanie w domu: najlepsze mopy do każdej powierzchni

mopy
Każdy doskonale wie, że sukces w różnego rodzaju pracach zależny jest od wykorzystywanych narzędzi. Trudno sobie wyobrazić przykładowo prace remontowe, jeśli nie będzie się miało dobrej wiertarki czy też nawet pędzli. To samo dotyczy również sprzątania, a przede wszystkim mycia podłóg. W tym wypadku także trzeba wyposażyć się w wysokie jakości, odpowiedni do zastosowań mop. Problem tylko w tym, że niewiele osób wie, jak takie mopy powinno się wybierać.

Jakie są rodzaje mopów?

Od czego powinno się zacząć wybierane dobrego mopa do mycia podłogi? Podstawową sprawą jest oczywiście dowiedzenie się, jakie są rodzaje mopów i czym się one różnią.
Zdecydowanie najczęściej spotykanym mopem jest wersja paskowa. Zbudowany jest z pasków o różnej grubości, które cechują się stosunkowo dobrą trwałością. Bardzo ważne w przypadku tego mopa jest to, z czego będzie on wykonany. Polecane są mopy z mikrofibry oraz bawełniane.
Innym bardzo popularny modelem jest wersja sznurkowa. Zamiast pasków wykonany jest on ze sznurków. Taka wersja cieszy się ogromną popularnością ze względu na bardzo atrakcyjną cenę, lecz także z powodu możliwości dotarcia mopem do trudno dostępnych miejsc. Minusem jest niska trwałość — sznurki mogą z czasem odpadać.

Płaski czy obrotowy?

Inną bardzo ważną cechą mopa, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas jego kupowania, jest rodzaj głowicy. Chodzi konkretnie o to, czy ma ona być obrotowa, czy też płaska.
Obrotowy mop sprawia, że nie trzeba go wyciskać, ponieważ cały proces odbywa się w specjalnym wiaderku sprzedawanym w zestawie. Jedyne co trzeba zrobić, to nacisnąć nogą na specjalny pedał i mop automatycznie zostanie wyciśnięty. Warto również mieć na uwadze fakt, że taki mop jest zwykle nieco szerszy, co pozwala jednym ruchem pokryć większy fragment podłogi. Jak jednak można się bez trudu domyślić, jest on również nieco droższy od drugiej propozycji, czyli mopa płaskiego.
Mop płaski to stosunkowo prosta konstrukcja, która składa się z nakładki, teleskopowego kija oraz końcówki. Prosta budowa zapewnia niską cenę, lecz oczywiście wiąże się także z gorszymi możliwościami użytkowymi.

Jak wybrać dobry mop do domu?

Jak zatem widać, na ryku dostępne są naprawdę mocno zróżnicowane modele mopów. Różnic się one mogą nie tylko typem budowy, lecz także sposobem odciągania wilgoci. Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę podczas takiego zakupu?
Kluczowe jest rzecz jasna to, z jakiego materiału wykonana będzie końcówka mopa. Musi to być materiał bardzo chłonny, aby podczas mycia np. drewnianej podłogi nie dochodziło do jej zawilgocenia. Z tego też powodu poleca się zakupienie modelu opartego na bawełnie lub ewentualnie z mikrofibry. Oba te rozwiązania gwarantują nie tylko skuteczne czyszczenie podłogi, lecz również uchronienie jej przed uszkodzeniem.
Oczywiście zauważyć trzeba także, że duże znaczenie ma trwałość końcówki mopa. Z tego też powodu lepiej wydać większą kwotę, lecz zakupić wysokiej jakości, trwały mop.
W tym dziale  Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *