Jak zapobiec starzeniu się drewna?

stare używane meble

 

Podłogi, meble, altany i inne drewniane elementy wystroju naszych domów i ogrodów są bardzo atrakcyjne wizualnie, ale mają tendencję do niszczenia i starzenia się. Warto o nie zadbać i pielęgnować we właściwy sposób, aby długo nam służyły i zawsze wyglądały estetycznie.

Proces starzenia się drewnianych elementów wnętrz można zatrzymać, więc podpowiadamy co robić, żeby drewno zawsze było piękne i jak wybrać właściwy impregnat do drewna.

Co powoduje szybkie niszczenie drewna?

Drewno jest bardzo popularnym materiałem, szczególnie jeśli chodzi o podłogi i meble w wielu domach. Decydując się na drewniane elementy w domu lub w ogrodzie musimy mieć na uwadze, że są one delikatne i łatwo mogą ulec zniszczeniu.

Jednym z problemów jest słaba odporność na wszelkie zarysowania, zadrapania i wszelkie zniszczenia mechaniczne. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób posiadających zwierzęta domowe. Trzeba więc unikać kontaktu ostrych przedmiotów z drewnem oraz zachować dużą ostrożność przy przesuwaniu mebli po drewnianej podłodze, a najlepiej zastosować odpowiednie zabezpieczenia.malowanie drewna

Kolejnym powodem szybkiego niszczenia i odkształcenia drewna jest częsty kontakt z wodą. Trzeba pamiętać, że drewno nie powinno mieć długiego kontaktu z wilgocią. Wszelkie drewniane elementy w ogrodzie są szczególnie narażone na działanie nieprzewidzianych warunków atmosferycznych – mrozu, promieni UV czy opadów deszczu, które mogą spowodować szybsze starzenie się drewna oraz rozwój grzybów i pleśni.

W tym dziale  Zalety lazury do drewna

Posiadanie drewnianych elementów w domu czy w ogrodzie wymaga nieco cierpliwości, troski i pielęgnacji. Pamiętajmy, że odpowiednia konserwacja i właściwe traktowanie drewnianych części wystroju wnętrz jest konieczne, aby zachować je na długi czas w dobrym stanie.

Jak pielęgnować i konserwować drewno?

Posiadaczy podłóg oraz innych elementów drewnianych nie muszą jednak się martwić, bo obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów nowej generacji, które pomagają odpowiednio dbać o drewno i zachować jego walory.

Koniecznym zabiegiem konserwacji drewna jest jego impregnacja. Do tego celu wykorzystujemy impregnat do drewna, czyli specjalny preparat, który zabezpiecza powierzchnię przed zniszczeniami i starzeniem oraz wszelkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje impregnatów do drewna

Mamy do wyboru kilka rodzajów impregnatów do drewna, w zależności od tego jaki problem chcemy zwalczyć. Impregnaty do drewna możemy podzielić na: techniczne, ochronne, ochronno-dekoracyjne i konserwujące. Techniczne chronią szczególnie przed grzybami, pleśnią i szkodnikami, ochronne (np. lakierobejca albo bejca do drewna) zapewniają podstawową ochronę i wygładzają powierzchnię, a konserwujące zabarwiają drewno i zwiększają jego połysk.

Proces impregnacji należy zawsze rozpocząć od przeczytania wszystkich zaleceń, które producent impregnatu umieścił na opakowaniu produktu, zachować wskazane środki ostrożności oraz odpowiednio przygotować drewno – osuszyć, oczyścić i wygładzić jego powierzchnię.