Najlepszy impregnat do drewna

Impregnacja drewna

 

Drewniane meble dodają ogrodom naturalnego uroku i sprawiają, że przydomowe zieleńce zachęcają do relaksu. Co zrobić, by służyły nam jak najdłużej? Niezbędne będzie ich zabezpieczenie przed pleśnią, grzybami i zawilgoceniem. Jeżeli chcemy zachować meble w dobrym stanie, wybierzmy więc najlepszy impregnat do drewna.

Piękne i delikatne

Po licznych triumfach święconych przez materiały drewnopodobne, sklejki oraz plastiki, do naszych mieszkań i domów znów powraca drewno. To naturalne tworzywo występuje w wielu kolorach i wykazuje różne właściwości w zależności od gatunku drzewa, z którego pochodzi. Najbardziej twarde i odporne są meble oraz ozdoby wykonane z egzotycznych gatunków drzew, lecz także one wymagają konserwacji, by nie zaczęły się niszczyć i tracić koloru.

Pamiętajmy, że impregnować należy nie tylko drewniane elementy elewacji, fotele ogrodowe, stoły czy huśtawki, ale również szafki i ramy lustra, które zdobią nasze łazienki. Drewno nie jest bowiem odporne na działanie wody, pod której wpływem mogą się pojawić pleśnie, grzyby oraz odkształcenia. W przypadku drewnianych płotów lub mebli zdobiących ogród zagrożenie stanowią także owady, które składają jaja w naturalnych tworzywach.

Wybór najlepszego impregnatu

W sklepach budowlanych są dostępne np. przęsła płotów, które zostały już zaimpregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową lub poprzez zanurzanie w specjalistycznych preparatach. Nie ufajmy jednak zanadto zapewnieniom producentów drewna, ponieważ zaimpregnowane w ten sposób przedmioty są często niestarannie zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i w rezultacie, bez dodatkowej ochrony, mogą ulec zniszczeniu.

W tym dziale  Zalety lazury do drewna

Aby mieć pewność, że drewno będzie cieszyło nasze oczy przez wiele lat, najlepiej samodzielnie wybrać impregnat i nanieść go na powierzchnię mebli lub ogrodzenia. Czym należy się kierować przy jego zakupie? Przede wszystkim zastanówmy się, jakie jest przeznaczenie drewna, które chcemy zabezpieczyć. Jeśli stanowi ono element więźby dachowej, musimy mu zapewnić ochronę nie tylko przed owadami i grzybami, ale również ogniem, dlatego dobrym wyborem będą impregnaty solne, które są dostępne w postaci proszku lub gotowego koncentratu.

Impregnaty stosowane na zewnątrz

Płoty i meble ogrodowe możemy zabezpieczyć przy pomocy impregnatów rozcieńczalnikowych. Stosuje się je zarówno na nowe, jak i już zniszczone elementy drewniane. Pamiętajmy jednak, że są one silnie toksyczne, więc nie nanośmy ich na przedmioty stojące wewnątrz domu.

Osobną grupę preparatów stanowią impregnaty do drewna barwiące, a więc rozpuszczalnikowe, które zawierają kolorowe pigmenty. Skutecznie ochronią one drewno przed insektami oraz grzybami, a dodatkowo nadadzą mu wybrany przez nas kolor. Nadadzą się zarówno do zabezpieczenia drewna zdobiącego wnętrza, jak i mebli ogrodowych. Po ich naniesieniu na powierzchnię przedmiotu warto dodatkowo pokryć drewno lakierem bezbarwnym lub lakierobejcą, w zależności od tego, jaką barwę chcemy finalnie uzyskać.

Najlepszy impregnat do drewna zabezpieczy mebel, przęsło płotu i element fasady przed czynnikami, na które dany przedmiot jest najbardziej narażony. Inne preparaty wybierajmy zatem do ram luster wiszących w łazienkach, a inne do więźby dachowej.

W tym dziale  Czym jest korozja metali i czy można jej uniknąć?