Farby dla alergików. Co wybrać, a czego absolutnie nie wolno?

farby, alergia

Alergia to uciążliwy problem dla wielu dorosłych i dzieci. Może być wywoływana przez różne czynniki, a jednym z nich są produkty chemiczne zawarte w farbach do ścian. Podpowiadamy jak wybrać farby bezpieczne dla alergików, a których stanowczo unikać.

Jakie farby są przyjazne alergikom?

Podczas wizyty w sklepie należy zwracać uwagę na te produkty, które posiadają atest hipoalergiczny, najlepiej wydany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Atest ten oznacza, że środek przeszedł pozytywnie wszelkie badania pod kątem szkodliwości i wywoływania uczuleń, więc jest bezpieczny dla zdrowia.

Najlepszym wyborem farby dla alergików są farby wodorozcieńczalne. Jak sama nazwa wskazuje, do ich rozpuszczania używa się wody, dzięki czemu są całkowicie przyjazne dla osób z alergią. Ich dodatkową zaletą jest szybkie wysychanie i brak pylenia. Przykładem tego typu środków są farby akrylowe i winylowe.

Dodatkowymi korzyściami jakie niesie za sobą zastosowanie farb wodorozcieńczalnych, jest ich wytrzymałość, łatwość nakładania i mycia. W swoim składzie posiadają żywice lateksowe lub akrylowe, które tworzą gładką i jednolitą powłokę na ścianie, zabezpieczając ją przed przenikaniem wilgoci i gromadzeniem się kurzu.

Jakich farb powinien unikać alergik?

Pierwszym ograniczeniem są farby rozpuszczalnikowe i amoniakowe. Produkty te, w swoim składzie posiadają niebezpieczne substancje drażniące, które uwalniają się podczas wysychania i mogą być niebezpieczne nawet dla zdrowych osób. Tym bardziej więc nie są to farby dla alergików i trzeba ich stanowczo unikać.

W tym dziale  Łóżka kontynentalne czy standardowe?

Mniej oczywistym, ale wciąż poważnym zagrożeniem są farby i tynki strukturalne, których używa się do nadawania ścianom faktury. Ich szkodliwość wynika z faktu tworzenia na ścianie nierówności, na których łatwo gromadzą się alergenne pyły i kurz.

Równie szkodliwe mogą okazać się mineralne tynki do ścian, które zawierają ziarenka piasku. Po wyschnięciu mogą powodować niebezpieczne pylenie, a ponadto posiadają porowatą strukturę, w której łatwo gromadzi się szkodliwy brud, kurz i roztocza.

Co w farbach jest niebezpieczne dla alergika?

Powody uczuleń mogą być różne. Drażniące składniki farby pylą po jej wyschnięciu, a wdychane przez człowieka dostają się do płuc, powodując podrażnienie. Również nierówna faktura ściany może powodować przykre dolegliwości. Umożliwia ona osadzanie się na niej kurzu i pyłu, które są silnymi alergenami. Kolejnym zagrożeniem jest porowata powierzchnia farby przepuszczająca wilgoć, która wnikając przez szczeliny ściany sprzyja rozwojowi niebezpiecznych grzybów i pleśni.

Aby uniknąć tych niebezpieczeństw, malowana powierzchnia powinna być możliwie jak najbardziej sucha i gładka. Dlatego należy ją wyrównać i wypełnić wszelkie ubytki. Zastosowanie farby dla alergików pokryje ścianę trwałą, jednolitą i łatwą w czyszczeniu powłoką, która znacząco wpłynie na komfort życia osób dotkniętych tą niemiłą przypadłością.