Podstawowe zasady bezpiecznego używania gorącego kleju

Każdy z nas czasem musi uporać się ze sklejeniem jakichś ważnych przedmiotów. Wykonanie tej czynności w skuteczny sposób bardzo często wymaga użycia gorącego kleju. Jak zatem użyć ten preparat, aby w pełni zachować niezbędne zasady bezpieczeństwa?

Co to jest gorący klej?

Klej zwany gorącym to stały materiał, który pod wpływem bardzo wysokiej temperatury mięknie i uzyskuje postać podobną do żelu. W celu sklejenia poszczególnych przedmiotów z użyciem gorącego kleju niezbędne jest zawsze użycie odpowiedniego pistoletu.

Jak powszechnie wiadomo klej używany na gorąco jest substancją chemiczną i w związku z tym nie wolno go spożywać, bowiem może to grozić zatruciem.

Powszechnie dostępne na rynku kleje na gorąco zazwyczaj produkuje się na bazie syntetycznych polimerów takich jak:
– EVA – octan etyleno -winylowy,
– PA – poliamid,
– SP – poliolefina

Warto wiedzieć o tym, że poszczególne kleje na gorąco są w zupełności bezpieczne dla środowiska naturalnego. W związku z tym bardzo często są powszechnie nazywane zielonymi klejami. Ich opary nie są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. I co najważniejsze spoiwo gorących klejów jest bardzo mocne, wytrzymałe oraz potrafi bardzo szybko oraz w pełni skutecznie łączyć poszczególne przedmioty.

Jak używać w pełni bezpiecznie gorące kleje?

Tego typu kleje są bardzo pomocne w domowych warunkach i można z ich pomocą w szybki i prosty sposób wykonać mnóstwo prac naprawczych oraz rękodzielniczych.

W tym dziale  Jak zatrzymać piękno drewnianych mebli?

W celu sklejenia poszczególnych przedmiotów należy spoiwa mocno rozgrzać z pomocą odpowiedniego pistoletu do kleju. Jak zatem wykonać tę czynność, aby nie zrobić sobie krzywdy?

Nakładanie spoiwa na przedmiot wymagający sklejenia przy pomocy specjalnego pistoletu do kleju nie jest trudne, niemniej pod warunkiem, że zachowamy wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa.
W celu sklejenia danego przedmiotu należy nagrzać klej do temperatury około 160˚C.

Odkładając urządzenie podczas rozgrzewania na bok, trzeba zawsze uważać, aby przypadkiem nie spadło ono na podłogę czy dywan, bowiem wówczas mogłoby zniszczyć te powierzchnie.

Podczas sklejania poszczególnych przedmiotów niezwykle ważne jest również to, aby nie dotknąć się rozgrzanego kleju, bowiem mogłoby to zakończyć się poważnym oparzeniem skóry.

Jeśli podczas rozgrzewania kleju przy pomocy pistoletu chcemy to urządzenie odłożyć na pewien czas na bok, to wówczas należy je odsunąć zawsze na w pełni bezpieczną odległość. Wysoka temperatura stanowi tutaj bowiem ogromne ryzyko poparzenia.

Używanie gorącego kleju w zakładach przemysłowych

Zachowanie odpowiedniej ostrożności jest bardzo istotne zwłaszcza w poszczególnych zakładach przemysłowych, w których to spoiwa gorącego kleju są używane na szeroką skalę. W tych miejscach z pomocą tego preparatu przykleja się między innymi forniry o dużej powierzchni czy też laminuje folie techniczne.

Gdy klei się nieduże powierzchnie zazwyczaj nakłada się na nie klej za pomocą pistoletu do kleju termotopliwego. Z kolei gdy potrzebna jest znacznie większa ilość kleju, to wówczas nakłada się go za pomocą specjalnych, ogrzewanych węży o różnorodnych długościach oraz średnicach. Decydując się na użycie gorącego kleju, warto zawsze zachować szczególną ostrożność oraz warto zawsze używać specjalnej odzieży ochronnej.

W tym dziale  Czy warto kupić mieszkanie nad Odrą we Wrocławiu?

Więcej o gorącym kleju: https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/goracy-klej/50-branza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *