Klej termotopliwy – definicja i zastosowanie

Kleje termotopliwe cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego. Są łatwe w użyciu, przyjazne środowisku i bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ponadto są wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Co ważne, mogą one łączyć ze sobą różne materiały. Kleje te są, więc bardzo uniwersalne. Jaka jest definicja takich klejów?

Pod wpływem temperatury

Definicja tego typu klejów jest bardzo prosta. Całą tę grupę charakteryzuje fakt, że roztapiają się one pod wpływem temperatury. Oznacza to, że klej na skutek działania wysokiej temperatury przechodzi ze stałego stanu skupienia w ciekły. To właśnie wspominana już temperatura sprawia, że klej termotopliwy może pełnić swoje funkcje.

Polimery

Cały sekret klejów termotopliwych leży w ich składzie. Produkuje się je z polimerów. To właśnie one nadają klejowi jego charakterystyczne właściwości. Polimery w temperaturze pokojowej są w stałym stanie skupienia. Dopiero przy rozgrzaniu ich do 160 stopni Celsjusza przechodzą one w stan ciekły. Stąd też pochodzi ich nazwa. Warto też wyjaśnić, że roztopiony klej ma większą gęstość niż woda, więc nie spływa zbyt szybko z klejonych elementów, ale umożliwia swobodne połączenie klejonych powierzchni. Polimery są lekkie, mogą być transparentne, wytrzymałe, elastyczne i doskonale nadają się do łączenia ze sobą różnych powierzchni wykonanych z różnych surowców i materiałów. Właśnie to jest tajemnicą ich uniwersalności.

Zastosowania

Jeśli chodzi o zastosowanie klejów termotopliwych to ich lista mogłaby być bardzo długa. Tworzą one mocne i wytrzymałe spoiwo. Najczęściej używa się ich do łączenie różnych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. W ten sposób można też łączyć tkaniny, sztuczną skórę, papier, karton itd. Niektóre kleje przeznaczone są też do drewna. Pistolety do kleju na gorąco są obowiązkowym wyposażeniem każdej kwiaciarni. Służą one do przyklejania ozdób na rośliny np. perełek, kamyczków i dekoracji do liści kwiatów tworzących bukiet. Takie kleje są też bardzo doceniane w rękodzielnictwie, czyli DIY. Sprawdzają się w łączeniu styropianu, filcu, cekinów, dżetów… i wszystkich innych drobiazgów, jakie mogą przydać się przy samodzielnym tworzeniu ozdób i dekoracji. Warto też zaznaczyć, że z samego kleju można też robić ciekawe ozdoby. Klej daje wypukły efekt, więc wygląda intrygująco i niebagatelnie. Można tworzyć z niego obrazy lub ich elementy. Na szczególne zainteresowanie pod tym kątem zasługują barwne kleje – kolorowe, metalizowane, fluorescencyjne lub nawet z brokatem. Dzięki nim można tworzyć niepowtarzalne ozdoby, których nie można kupić w żadnym innym sklepie. Kleje są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, co zachęca do zabawy nimi i do eksperymentowania. Klejami mogą nawet bawić się dzieci. Oczywiście wymagany jest wtedy nadzór dorosłego, który dopilnuje, by dziecko się nie poparzyło. To ciekawy sposób na spędzenie czasu rodzinnego – kreatywnie i nowocześnie.
W tym dziale  Jak wybrać tynk elewacyjny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *