Jak wykorzystać cegłę w aranżacji i we wnętrzu?

cegła w sypialni

Ściany posiadają potencjał aranżacyjny, który warto wykorzystać podczas kolejnego remontu. Umiejętnie dobrane dekoracje stworzą, wraz z podłogą i meblami, doskonale skomponowane wnętrze. Pomysłowych rozwiązań w tej dziedzinie jest bardzo wiele. Możemy nałożyć kamień, płytki dekoracyjne, panele czy fototapetę, a coraz częściej stosuje się cegłę na ścianę.

Jak dekorować ściany? Cegła na ścianę i inne pomysły

W dekoracji wnętrz obserwuje się nowy trend polegający na wyróżnianiu jednej ze ścian innym materiałem, farbą czy tapetą. Ciekawie wygląda rozwiązanie, które można określić po prostu jako cegła na ścianę. Ten niezwykły materiał walorami ozdobnymi może konkurować z płytkami dekoracyjnymi, gdyż piękna nieregularna faktura przyciąga wzrok. W kamienicach takie rozwiązanie uzyskamy bardzo szybko. Wystarczy usunąć, by odsłoniła się cegła. Taką ścianę trzeba oczyścić, wyszlifować i zaimpregnować. Jeśli mieszkamy w nowym budownictwie, możemy wykorzystać cegły cementowe, ceramiczne, w tym płytki jak cegły klinkierowe i licowe. Takie materiały są bardzo ciężkie, więc lepiej nakładać je na małej powierzchni ściany. Imitacją cegły na ścianę mogą być pytki klinkierowe lub cięta cegła o grubości około 13 mm, którą pozyskuje się z rozbiórki.

Cegła na ścianę. Wady i zalety takiego rozwiązania

Cegła na ścianę wygląda bardzo ciekawie i instygująco. Ten naturalny materiał budowlany jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć, a ponadto dobrze izoluje i wycisza, nie blaknie. Musi jednak pamiętać, że cegła jest ciężka i może wizualnie przytłaczać pomieszczenie. Cegła dekoracyjna wymaga towarzystwa gładkich powierzchni. Jeśli się znudzi, trzeba ją przykryć nową warstwą tynku, co przysporzy nam sporo pracy.

W tym dziale  Podstawowe zasady bezpiecznego używania gorącego kleju

Cegła na ścianę w kuchni i łaziencecegła w salonie

Cegły sprawdzą się także w aranżacji kuchni. Cegłami obudować można nie tylko ścianę czy kominek, ale też wyspę kuchenną. Jeśli obudowa od strony salonu będzie nieco wyższa, ukryje zlewozmywak czy płytę grzewczą. Cegła na ścianę w kuchni to dobre rozwiązanie, gdyż ten materiał bez problemu znosi kontakt z ciepłem. Cegła świetnie radzi sobie także w łazience, gdyż jest odporna na zabrudzenia, wilgoć i zmiany temperatur.

Co po nałożeniu cegły na ścianę? Jak ją odnowić?

Jeżeli cegła się zabrudzi, można ją po prostu wyczyścić wodą z delikatnym środkiem myjącym. Dobrym rozwiązaniem jest także pomalowanie cegły mineralną farbą elewacyjną. Nie impregnujmy ściany przed malowaniem, bo to osłabi przyczepność farby.

Nałożenie cegły na ścianę to świetny pomysł aranżacyjny. Podczas wyboru dekoracji ściennych pamiętajmy, że zostaną z nami na dłużej, więc warto dobrze się zastanowić zanim skujemy tynk czy zamówimy fachowca, który nałoży imitację cegieł.