Budujesz dom? Na te elementy wnętrza zwróć uwagę

budowa domu

Budowa domu to ogromne przeżycie dla inwestujących. Spełnienie marzeń, które po wielu latach się spełnia. Marzenie jednak, które może okazać się tez koszmarem, bo nie zostało przewidzianych wiele elementów, które poprawiłoby komfort życia. Dom z samymi ścianami nie wystarczy. Istotne jest także odpowiednie rozmieszczenie pokoi, oraz rodzaj pomieszczeń. Co więc powinien zawierać projekt domu?

 

Projekt gotowy czy indywidualny?

Zacznijmy od podstawionej rzeczy, jaką jest wybór projektu domu. Zwolenników gotowych jest taka samu dożo, jak zwolenników projektów indywidualnych. Co więc wybrać?

Projekt indywidualny domu jest zdecydowanie droższy od gotowego, ale zawiera wszystkie poprawi oraz adaptację projektu do działki. Bez wątpienia projekt indywidualny daje najszersze pole do manewru. Architekt nasienie na plan wszystko, co zechcemy, o układzie pomieszczeń, który najbardziej nam odpowiada. Wadą jednak jest to, ze jest się pierwszym inwestorem tego domu, więc można pojawić się wiele błędów, która na szczęście cześć da się wyeliminować na etapie budowy.

Projekt gotowy kosztuje ok 3 tysiące złotych (jest więc kilkukrotnie tańszy od indywidualnego), ale wymaga dodatkowo wykupienia adaptacji do działki, przez co koszt się podwaja.

Decydując się na projekt gotowy można zaczerpnąć opinii osób, które wybudowały już ten dom. Z czego są zadowolone, co by zmieniły. Często są zdjęcia z gotowej budowy, dzięki czemu można zobaczyć, jak dom wygląda w rzeczywistości. Gotowe projekty domów można w większości modyfikować pod siebie.

W tym dziale  Designerskie lampy - połączenie stylu i praktycznego zastosowania

budowa domu

Które pomieszczenia warto mieć w projekcie

Kuchnia to rzecz oczywista. Mniejsza czy większa, zawsze jest. I to nie podlega dyskusji. Mało kto jednak zwraca uwagę, aby przy kuchni umieścić spiżarnię,  w której można umieścić rzeczy niemieszczące się w kuchni.

Nad wielkością spiżarni warto zastanowić się wcześniej. Wiele projektów posiada ją o wielkości 1-1.52. To zdecydowanie za mało, jeżeli zechcemy umieścić tam np. zamrażarkę (opcja dla osób nie posiadających garażu).

Pomieszczenie gospodarcze, często połączone jest z kotłownią. Sama jednak kotłownia jest oddalona w znacznej odległości od pomieszczeń użytkowych. Dlatego warto tak zaplanować układ, by było łatwo dostępne na parterze. W pomieszczeniu gospodarczym znajdują się wszystkie środki czystości i urządzenia AGD.

Pralnia i suszarnia. Bardzo często pomijane pomieszczenie przy budowie domu. Najczęściej pralkę stawia się w łazience, ale wydzielając osobną przestrzeń na czynności związane z praniem, uwalniamy od tego łazienkę, która powinna być tylko miejscem relaksu.

Najlepszym miejscem na pranie jest poddasze (lub obok pomieszczenia gospodarczego w domu parterowym) , dzięki czemu nie będzie konieczności noszenia prania po całym domu i między piętrami.

Trzy łazienki, bo tak jest w projekcie

Wiele projektów domów jednorodzinnych posiada trzy łazienki. Dwie na piętrze, i jedna na parterze.

Uzasadnienie łazienki na parterze jest oczywiste. Parter to cześć główna domu, gdzie znajduje się salon, kuchni i przyjmuje gości. Ale dwie łazienki na piętrze generują tylko dodatkowe koszty w budowie domu. Aby zaoszczędzić, można zrezygnować z dodatkowej łazienki w pokoju  zostawić jedną dużą wspólną na piętrze.

W tym dziale  Mopowanie w domu: najlepsze mopy do każdej powierzchni