Czyszczenie i konserwacja dywanów – jak zadbać o czystość i trwałość?

Dywany
Zwolenników dywanów jest tak samo dużo jak tych, którzy za dywanami nie przepadają. Nie da się jedna ukryć, że w niektórych przypadkach dywan to konieczność, która do tego staje się wyjątkową przyjemnością. Aby jednak dywan długo był efektowny i dobrze spełniał swoje funkcje, to należy o niego właściwie dbać.

Systematycznie i zgodnie z instrukcją

W sprzedaży dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów dywanów, które różnią się przede wszystkim rodzajem zastosowanego materiału, a także długością i grubością włosa. Są to cechy, które mają również wpływ na sposób pielęgnacji naszego dywanu. Na przykład dywany z długimi włosami lepiej odkurzać przy zastosowaniu odpowiedniej szczotki, która wniknie głębiej niż ta tradycyjna. Swój dywan czyśćmy i pielęgnujmy zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto do tego dołóżmy również systematyczność – regularnie pielęgnowany dywan będzie długie lata zachwycał swoim wyglądem i strukturą. Oczywiście częstotliwość odkurzania zależy również od intensywności użytkowania, ale żaden dywan nie obrazi się o to, że przynajmniej raz w tygodniu zostanie porządnie odkurzony.

Po co trzepać dywan?

Otóż trzepanie dywanu spełnia bardzo istotną funkcję – nie tylko pozwala pozbyć się kurzu i drobnych śmieci z włosia, ale również wpływa na jego wygląd. Za pomocą odkurzacza nie wnikniemy specjalnie głęboko – tylko trzepanie pozwoli na dotarcie aż do podstawy dywanu i usunięcie stamtąd zabrudzeń, a to sprawi, że poprawi się wygląd i struktura włosa, czyli całego naszego dywanu. Dywan warto porządnie wytrzepać chociaż raz w miesiącu. Można wykonać to także w połączeniu ze specjalnymi środkami, które pozwolą jeszcze lepiej odświeżyć i wyczyścić nasz dywan. Dostępne są one między innymi na ehigiena24. Ich właściwością jest także to, że włosie będzie bardziej odporne na zabrudzenia i dłużej będzie lepiej się prezentować. Taka konserwacja dywanu znacznie przedłuży jego żywotność.

Pranie dywanów

Czyszczenie dywanu umożliwia przede wszystkim pozbycie się z niego zabrudzeń, ale nie tylko – włosie staje się bardziej miękkie, sprężyste, a cały dywan jest wyraźnie odświeżony, a jego kolory bardziej intensywne. Dywan można prać z ręcznie lub z pomocą odkurzacza piorącego, zawsze jednak należy kierować się zaleceniami producenta. Oczywiście nie trzeba tej czynności przeprowadzać tak często jak odkurzania – zazwyczaj wystarczy przynajmniej dwa razy do roku, np. po lecie i po zimie. Ewentualne plamy i inne miejscowe zabrudzenia nie wymagają od razu prania całego dywanu – wystarczy wyczyścić po prostu fragment, np. za pomocą gąbki oraz szarego mydła. Pomocne mogą okazać się także bardziej profesjonalne środki, które ułatwią usunięcie szczególnie trudnych plam – znajdziesz je na ehigiena24. Odkurzanie, trzepanie i czyszczenie to wystarczające czynności, które wpłyną na wygląd naszego dywanu i tym samym na jego trwałość – przez długie lata będzie nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny.
W tym dziale  Budujesz dom? Na te elementy wnętrza zwróć uwagę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *