Updated on 7 października, 2024
Łazienka jest jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w domu. To tam dokonuje się swego rodzaju rytuału, polegającego na przygotowaniu się do wyjścia do świata zewnętrznego. To także miejsce relaksu odpoczynku, a także pomieszczenie, gdzie prędzej czy później zawita gość. Należy więc je odpowiednio wyposażyć i zaaranżować miejsce, by przebywanie w tym miejscu było przyjemne i nie rodziło wstydu. W łazience powinno znajdować się podstawowe wyposażenie, aby mogła w pełni spełniać są funkcjonalność. Wśród takiego wyposażenia z pewnością jest:
Kabina prysznicowa
Stanowi ona element wysoce ceniona przeważnie przez mężczyzn, którzy zamiast relaksującej kąpieli wolą wziąć szybki prysznic. Ale również wiele kobiet doceni funkcjonalność prysznica. Przede wszystkim oszczędza się czas. Kąpiel prysznicowa trwa najwyżej kilka minut, podczas gdy kąpiel może przedłużyć się nawet do godziny! Aby móc w pełni cieszyć się posiadaniem takiej kabiny, należy ją odpowiednio dopasować do pomieszczenia. Jest wiele kształtów i modeli takich kabin, oto niektóre z nich:
- Dość powszechnym modelem jest kabina narożnikowa, bezpośrednio przylegająca do dwóch ścian w łazience. Zajmuje ona niewiele miejsca, wykorzystuje fragmenty budynku, dzięki czemu nie kosztuje zbyt wiele.
- Jednym rodzajów kabiny narożnikowe jest kabina asymetryczna której jeden z boków jest dłuższy od drugiego.
- Kabina trójścienna przylega tylko z jednej strony do ściany i najczęściej znajduje się w połowie pomieszczenia.
- Czasami pomieszczenia są budowane tak, by w łazience była wnęka, w które umieszcza się prysznic. Tego typu „kabina prysznicowa” wymaga jedynie zamontowania drzwiczek, czasami jednak stosuje się zwykły parawan.
- Najciekawiej prezentują się jednak kabiny wolnostojące, których ograniczeniem jest jedynie budżet. Mogą stać w dowolnym miejscu w łazience, jednak najlepiej wyglądają na samym środku.
- Kabina wannowa to połączenie wanny z prysznicem. Ich wadą jest jednak trudność z wejściem dla osób starszych. Można także zamontować nad wanną zwykły parawan, co umożliwi kąpiel w pozycji stojącej.
Wanna
Dobrze jest posiadać prysznic, jak i wannę jednocześnie. Te rozwiązanie zadowoli każdą z osób. Często jednak jest to niemożliwe z powodu metrażu łazienki i trzeba się zdecydować na jedni lub drugie. Często bywa też tak, że możliwe jest tylko umieszczenie wanny, np. z bojlera wisząego w newralgicznym miejscu.
Wanny mogą być w wielu kształtach i modelach, podobnie jak kabiny prysznicowe. Do małych łazienkę z pewnością sprawdzi się wanna narożna. Przy standardowej wielkości wanny (55cm x 100cm) łazienka powinna by odrobinę większą, aby zapewnić swobodę ruchów.
Umywalka i lustro
Umywalki stały się standardem w nowym budownictwie i coraz pewniej montowane przy okazji remontu starego mieszkania. Przy nich można wykonać codzienne czynności higieny twarzy, jak golenie, nakładanie makijażu, ponieważ są one bardzo wygodne.
Umywalki można podzielić na trzy rodzaje
- Tradycyjne umywalki wiszą przy ścianie, bywają wyposażone we własny syfon. Nie dają jednak możliwości zagospodarowania pod nimi miejsca.
- Umywalki blatowe, posiadają pod spodem dużo miejsca na środki czystości poprzez zamocowanie ich w wyciętym otworze blatu w łazience.
- Umywalki meblowe przymocowuje się na specjalnej szafce łazienkowej, która jest konkretnie dopasowana pod umywalkę. Można w niej umieścić niezbędne rzeczy, szczególnie przydatne w łazience.
Lustro w łazience
Nad umywalką można zamieścić lustro, szczególnie istotne w codziennej pielęgnacji twarzy. Lustro powinno być przymocowane bezpośrednio na ścianie, lub na szafce, gdzie przechowywane będą kosmetyki codziennego użytku. Lustro może być zwykłe, jednak dużo lepsze będzie lustro wyposażone w oświetlenie. Jeżeli z różnych powodów takie lustro nie może być zamontowane, może umieścić nad nim kinkiet LED.