Wypełniacz do paneli podłogowych

Wypełniacz do parkietu

Z czasem każda nawet najpiękniejsza i najefektywniej zakonserwowana podłoga zaczyna tracić swój blask. Na powierzchni paneli zaczynają pojawiać się brzydkie rysy. Pojawia się myśl, aby wymienić całą podłogę. Jest jednak znacznie tańszy sposób. Wystarczy kupić dobrej klasy wypełniacz do drewna, a następnie wykonać lakierowanie drewna, zakupionym środkiem.

Jak wybrać podłogę pod wypełniacz do drewna?

Cechą paneli drewnianych jest ich warstwowe wykonanie z drewna. Na ich powierzchni są zazwyczaj używane szlachetne gatunki drewna o grubości od 2 do 4 mm. Przed ich zakupem warto więc zapytać sprzedawcę o grubość tej warstwy, gdyż od tego zależy ilość ewentualnych, przyszłych renowacji.

Wracając jednak do tematu. Elementem niezbędnym do rozpoczęcia renowacji paneli jest wypełniacz do szczelin drewna. To właśnie on umożliwi późniejsze lakierowanie drewna, które po wypełnieniu uzyska jednolitą, płaską powierzchnię.

Jak przygotować podłogę na wypełniacz do drewna?

Przed przystąpieniem do renowacji paneli, należy na początku przygotować je pod taką czynność. Zabiegiem, który należy wykonać jest cyklinowanie, czyli zeszlifowanie warstwy wierzchniej, a następnie dokładne oczyszczenie całej podłogi. Dopiero po tych działaniach, można spokojnie na suchej, równej oraz wolnej od pozostałości starej powierzchni, nakładać wypełniacz do drewna.

W tym dziale  Jak układać płytki ceramiczne

Jak przygotować wypełniacz do drewna do wypełniania?

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać, aby zastosować wypełniacz do drewna na powierzchni paneli, jest zmieszanie go z pyłem pozostałym po wcześniejszym szlifowaniu drewna. Należy wsypać taką ilość pyłu, aby otrzymać masę o odpowiedniej gęstości ani za gęstą ani za rzadką. Wypełniacze są produktami, które dają możliwość uzupełnienia, a zatem usunięcia większości ubytków i zarysowań. Jest jednak jeden warunek. Uszkodzenia nie mogą być głębsze niż 2 mm. W przypadku głębszych wad, konieczna będzie wymiana niektórych paneli.

Wypełniacz do drewna

Lakierowanie drewna wypełniaczem należy przeprowadzić z precyzją, dlatego, jeśli nie ma się w tym doświadczenia, warto zatrudnić fachowca. Jeśli chcę się samemu wykonać tę pracę, dobrze byłoby wyposażyć się w profesjonalne narzędzie do aplikacji wypełniacza, w postaci szpachli parkieciarskiej. Po dokładnym pokryciu całej powierzchni, należy odczekać pewien okres czasu, aby dać jej czas na wyschnięcie. Zazwyczaj trwa to około 3 godzin. Czasem może się zdarzyć, że pierwsze wypełnienie nie przynosi należytego efektu. Nie ma się tym co zrażać. W takiej sytuacji trzeba po prostu powtórzyć lakierowanie drewna, aby pozbyć się pozostałych wad paneli.

Jakie działania podjąć po wyschnięciu wypełniacza do paneli?

Gdy wypełniacz do drewna zupełnie wyschnie na całości powierzchni, należy wykonać szlifowanie papierem ściernym o granulacji 180 – 240. Potem przeprowadzić odpylanie paneli i dokładnie je oczyścić. Po tych wszystkich operacjach można spokojnie przeprowadzić lakierowanie drewna. A potem pozostaje już tylko cieszyć się widokiem odnowionej podłogi.

W tym dziale  Grubość wełny mineralnej, a skuteczność ocieplenia domu