Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa jaką wybrać

wkrętarka pronar

Kiedy rozpoczynamy się remont w domu lub mieszkaniu okazuje się, że śrubokrętem nie wszystko da się załatwić. A po kilku godzinach kręcenia ręce odmawiają posłuszeństwa. Właśnie przy takich pracach najlepszym rozwiązaniem jest wiertarko-wkrętarka. Na rynku dostępne są takie z akumulatorem i warto wiedzieć, jaką najlepiej wybrać.

Bez kabla

Dużą zaletą wiertarek akumulatorowych lub wkrętarek jest brak kabla elektrycznego. Zapewnia to dużą mobilność elektronarzędzia. Jednak rynek narzędzi jest mocno rozbudowany i trudno jest wybrać odpowiedni model na nasze potrzeby. Ważne przy wyborze wiertarko-wkrętarki jest odpowiednia moc elektronarzędzia. Znając moc, jesteśmy wstanie określić zastosowanie wiertarko-wkrętarki. Dla narzędzi akumulatorowych moc wyznaczona jest przy pomocy napięcia elektrycznego stosowanego akumulatora do napędzania mechanizmu obrotowego. 3,5–4,8 V to typowe wkrętarki, sprawdzają się do rozkręcania i skręcania mebli lub innego sprzętu elektrycznego. 6,5 – 10 V to wkrętarki o dużej mocy, sprawdzają się przy niewielkich remontach i majsterkowaniu. Cechą szczególną jest ich długotrwałe działanie. Akumulatory wytrzymują do ośmiu godzin pracy przerywanej. 9,6–14,4 V to wiertarko-wkrętarki odpowiednie do prac remontowych. Tak duże akumulatory zapewniają do sześciu godzin pracy ciągłej. Przy tak dobranej mocy śmiało możemy wiercić otwory w różnych materiałach. Na końcu pozostały wiertarko-wkrętarki o mocy powyżej 18 V. To narzędzia przeznaczone dla profesjonalistów, niekiedy wyposażone w udar. Pozwalające na długotrwałą pracę pod dużym obciążeniem.

Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze elektronarzędzi należy zwrócić uwagę na ich moc. Ten parametr decyduje o przeznaczeniu wiertarki akumulatorowej jak również ma duży wpływ na cenę narzędzia. Jeżeli decydujemy się na kupno wiertarko-wkrętarki o małej lub średniej mocy to w zupełności wystarczy model z jednym akumulatorem. Czas ładowania to najczęściej dwukrotny czas pracy, ale jeżeli kupujemy wiertarkę akumulatorową, którą będziemy wykorzystywać od czasu do czasu, to taki model jest odpowiedni do gospodarstwa domowego. W przypadku kiedy decyduje się na kupno wiertarko-wkrętarki o dużej mocy należy pamiętać, że jeden akumulator to za mało. Tego typu narzędzia wykorzystywane są najczęściej do pracy ciągłej, dlatego ważne jest, aby mieć dodatkowy akumulator na wymianę. Dodatkowym przydatnym wyposażeniem jest wmontowana lampa diodowa. Zapewnia odpowiednie światło w miejsce wiercenia lub wkręcania śruby. Wybierając wiertarko-wkrętarkę, kierujmy się zastosowaniem. Szkoda przepłacać i kupować droższe urządzenie przeznaczone do prac budowlano-remontowych jeżeli będziemy używać je sporadycznie. Jeżeli nasze elektronarzędzia będą wykorzystywane codziennie, to ważny jest czas ładowania akumulatorów, narzędzie musi być dostępne od zaraz. Dlatego warto zainwestować w model z dodatkowym akumulatorem, a całość umieszczone w walizce chroniącej przed kurzem i pyłem budowlanym.

W tym dziale  Baterie bezdotykowe – większa higiena i oszczędność wody