Updated on 7 października, 2024
Wszyscy znamy i często jadamy jabłka. Natura obdarzyła nas wieloma ich gatunkami czekającymi na nas na bazarach i w marketach. Idąc do sklepu zazwyczaj kupujemy te, które wydają nam się ładne i apetyczne. Warto poznać rodzaje tych pysznych owoców, by wiedzieć, które z nich zjadać na surowo, a które dodać do ciasta.
Rodzaje jabłek, które najlepiej jeść na surowo
Najpopularniejszym rodzajem jabłek są malinówki, które mają smukły kształt i malinowy kolor (stąd ich nazwa). Po przekrojeniu na miąższu przy skórce widoczny jest różowy marmurek, a sam miąższ jest biały, bardzo soczysty i chrupki. Rubiny mają na skórce charakterystyczny tłusty nalot i ubarwienie – żółta skórka przebija się swą barwą przez duże czerwone rumieńce w formie podłużnych cętek. Ich miąższ jest kremowy, soczysty i bardzo kruchy. Koszela to zimowa odmiana pysznego owocu, którą można jeść już jesienią, ale po przeleżeniu w piwnicy nabierają one słodkiego smaku, którego nie da się porównać z aromatem jabłka innego gatunku. Są bardzo delikatne, łatwo się obtłukują i szybko sinieją. Kolejny gatunek to makintosz – bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia kruche jabłka o słodko-winnym smaku z charakterystyczną landrynkowa nutą.
Z jakich jabłek zrobić sok i przetwory?
Jeśli chcemy zrobić sok, wybierzmy jabłka twarde i soczyste. Do przetworów (musy, dżemy, sosy, dodatki do ciast) idealne są jabłka kwaśne, dzięki czemu po ich dosłodzeniu nie będą mdłe, a zyskają wyrazisty smak. Ich miąższ szybko się rozpada, jest kruchy, na surowo raczej twardy. Takie jabłka łatwo przyprawić – dobrze komponują się z cynamonem czy goździkami. Specjaliści polecają zwłaszcza renetę, czyli bardzo starą odmianę jabłek, która ma matową, szaro-oliwkową i grubą skórkę. Owoce mają winny posmak i jasnozielony miąższ, a są idealne do szarlotki. Polecana jest także odporna na mróz, choroby i szkodniki antonówka. Ma kwaskowaty, kremowy miąższ, który z biegiem czasu zyskuje na kruchości. Antonówkę można jeść na surowo, ale częściej wykorzystuje się ją do soków, szarlotki oraz zakwaszania bigosu czy przetworów typu dżemy i powidła. Innym rodzajem jabłek jest szampion – owce mają kwaskowaty smak i twardy miąższ. Są bardzo aromatyczne i doskonale komponują się np. w konfiturach ze smakiem słodkich gruszek.
Najlepsze jabłka stołowe
Jabłka stołowe zwane są uniwersalnymi, gdyż nadają się zarówno na przetwory, jak i do jedzenia na surowo. Tego typu owocami są czerwone, słodkie i soczyste lobo. Polecane są także delikatesy, czyli jabłka o drobnoziarnistym, kruchym, białym miąższu i gładkiej skórce z dużym czerwonym rumieńcem. Owoce są obfite, kuliste i zwężają się ku dołowi. Kortland to pyszne jabłka; mają zieloną cienką skórkę z karminowym rumieńcem i biały soczysty miąższ. Paulared zaraz po zerwaniu są raczej twarde, ale szybko miękną. Poznamy je po licznych przetchlinkach (żółtych kreseczkach) na czerwonym rumieńcu, który pokrywa niemal cały owoc.
Jabłka to przepyszne i zdrowe owoce, które warto jeść codziennie. Przysmaki występują w tak wielu odmianach, że na pewno znajdziemy te ulubione.