Ochrona drewnianych elementów w ogrodzie

 

Szczęściarze, którzy mają ogród, zapewne lubią w nim przesiadywać w ciepłe, letnie wieczory. W ogrodzie stoją altany, pergole, balustrady i meble, które najczęściej wykonane są z drewna. Nawet jeśli jest to drewno najlepszej jakości, po pewnym czasie nie wygląda tak dobrze, jak na początku użytkowania. Jak odnowić meble ogrodowe? Czego użyć – lakieru, bejcy, oleju czy emalii akrylowej do drewna?

Jak zaimpregnować drewno ogrodowe? Przyda się bejca czy emalia akrylowa do drewna?

Drewno ulega biodegradacji, a znajdujące się w ogrodzie elementy drewniane są narażone na działanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów, czyli bakterii, grzybów i owadów. Można zapobiegać tym zjawiskom, stosując odpowiednie środki ochronne, czyli impregnaty chemiczne lub malując ławki czy ogrodzenie odpowiednią emalią akrylową do drewna. Jeśli właściwie nie zakonserwujemy drewna, szybko straci swój urok i blask. Przed pierwszym malowaniem przedmiotu, nakładamy impregnat bezbarwny, a później ten wersji kolorowej, dla pełnej ochrony i dekoracji drewna.

Jak odnowić drewniane elementy w ogrodzie?

Zanim zaczniemy malować, musimy sprawdzić, czy powierzchnia drewniana jest mocna, czysta oraz sucha. Jeśli tak nie jest, musimy ją oczyścić, a następnie wygładzić nierówności. Najlepiej użyć do tego szlifierki lub papieru ściernego. Następnie zmywamy powierzchnię wodą z detergentem, a zaraz potem dokładnie opłukujemy ją czystą wodą. Chcąc przywrócić blask drewnianych mebli ogrodowych, musimy je pokryć odpowiednio dobranym preparatem, czyli olejem do drewna lub lakierobejcą. Meble wykonane z drewna tekowego bądź innego twardego gatunku trzeba zaolejować. Preparat przywróci pierwotną sprężystość, gładkość i wytrzymałość drewnianej powierzchni. Jeśli meble w naszym ogrodzie ciężko zniosły zimę, wybierzmy lakierobejcę, czyli produkt stworzony na bazie żywic alkidowych. Taki preparat chroni drewno przed działaniem wody i promieni UV, impregnuje oraz dekoruje, barwiąc naturalny surowiec na długi czas. Meble możemy pokryć także emalią akrylową do drewna.

W tym dziale  Akcesoria niezbędne w każdym garażu

Wybieramy emalię akrylową do drewna

Lakier czy olej świetnie ochronią drewno, ale zamiast ich można wybrać emalię akrylowa do drewna,

która nie tylko zabezpieczy strukturę materiału, ale i nada mu unikatowy, nawet najbardziej niecodzienny odcień. Drewno pomalowane chociażby na biało wygląda bardzo elegancko i utworzy stylowy kącik w ogrodzie. Do malowania drewnianych elementów, które stoją na świeżym powietrzu poleca się specjalną emalię akrylową do drewna, która sprawi, że drewno będzie odporne na szereg czynników atmosferycznych, jak promieniowanie UV, deszcz, a także bardzo wysokie oraz niskie temperatury.

Piękny ogród jest wizytówką gospodarza, który dba o rośliny, by móc cieszyć się odpoczynkiem w otoczeniu przyrody. Zasługuje więc i na chwile relaksu w swojej wypieszczonej oazie. Odpowiednie meble będą doskonałym towarzystwem.