Niezbędne narzędzia do handmade’owych prac

 

 

Artystyczne wyroby produkcji własnej cieszą się coraz większą popularnością. Dla niektórych handmade to przede wszystkim pasja i wspaniała odskocznia od codzienności, inni z rękodzieła uczyli swój sposób na życie. Co bardziej utalentowani oferują designerskie meble, ubrania, biżuterię i różne ozdoby przeznaczone do domu. Niezależnie jednak czy rękodziełem zajmuje się profesjonalnie, czy jedynie dla własnej przyjemności i satysfakcji, dobrze wyposażony warsztat to klucz do sukcesu.

Biżuteria, drobiazgi do domu, zabawki, ozdoby do wnętrz

Niezależnie od tego, co dokładnie się tworzy, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości materiały do rękodzieła i narzędzia oraz sprzęty. Lutownica, śrubokręty, młotek, śrubki i gwoździki to tylko niektóre z nich. Niezależnie czy pracuje się w drewnie, metalu albo tworzy się konstrukcje z kartonu, niezmiernie ważny jest też dobrej jakości klej. Nie tylko dlatego, że skutecznie łączy poszczególne elementy i nie pozostawia śladów. Również dlatego, że dobry klej zazwyczaj przedłuża życie takich rękodzielniczych wyrobów. Na jaki klej jednak warto się zdecydować, żeby być z niego w pełni zadowolonym?

Kleje termotopliwe, dlaczego warto je docenić?

Teoretycznie każDark blue glue gun and silicone stick on light backgrounddy specjalistyczny klej, który można nabyć nawet w markecie, okazać się może bardzo dobry. Im jednak mocniejsze materiały chcemy kleić, tym bardziej będziemy potrzebować skutecznego i wszechstronnego kleju. Do tego zadania nie sprawdzą się tanie warianty. Dobry rękodzielnik wybiera świetnej jakości kleje termotopliwe. Produkty tego typu docenia się z kilku względów. Przede wszystkim są wyjątkowo trwałe, elastyczne, można nimi kleić nawet powierzchnie metalowe i drewniane bez obaw, że za jakiś czas konstrukcja się rozpadnie.

W tym dziale  Jak zatrzymać piękno drewnianych mebli?

 

Wielką zaletą klejów termotopliwych jest jednak nie tylko ich wysoka wytrzymałość. W zależności od rodzaju, kleje termotopliwe mogą mieć posiadać różne kolory, np. lekki żółty wpadający nawet w brąz, chociaż wiele z nich to kleje bezbarwne, które idealnie nadają się do wyrobów artystycznych. Poza tym, kleje termotopliwe są też bezzapachowe. Na rynku to prawdziwa rewolucja, ponieważ ich stosowanie jest bardziej bezpieczne dla zdrowia, w szczególności alergików i osób z chorobami dróg oddechowych.

Jak bezpiecznie kleić?

Niezależnie jednak, czy klei się karton, robi się misterne ozdoby ze sztucznych kwiatów lub łączy kawałki drewna i metalu, zawsze zachować trzeba pewną ostrożność. Kleje termotopliwe swoje pełne możliwości uzyskują dopiero przy wysokich temperaturach. Trzeba rozgrzać je do nawet ponad 100 stopni, żeby ze stałego sztyftu stały się lepką spoiną, która perfekcyjnie sklei praktycznie wszystko. W całym tym procesie należy uważać, by nie dotknąć kleju nieosłoniętym kawałkiem ciała. Sztyft umieszcza się w specjalnym pistolecie, co pozwala na precyzyjne nałożenie go na powierzchnie przeznaczone do klejenia. Aplikacja nie jest trudna i nie zajmuje wiele czasu. Samo schnięcie kleju również nie trwa długo. Zazwyczaj już w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu minut jego temperatura spada, a sklejone powierzchnie są skutecznie zespolone.