Malarze certyfikowani – opis usługi

Często można spotkać się z opinią, że malarze certyfikowani są najlepszymi fachowcami. Jakie są właściwie podstawy, żeby tak uważać? Czy rzeczywiście szukając dobrego malarza, powinniśmy pytać od razu o certyfikaty?

 

Jakie zalety ma korzystanie z usług malarza certyfikowanego?

 

Przede wszystkim warto zastanowić się, co oznacza posiadanie przez malarza jednego lub kilku certyfikatów. Każda osoba pracująca w zawodzie polegającym na malowaniu ścian, może wziąć udział w szkoleniu, dzięki któremu rozwinie swoje umiejętności. Istnieją różne rodzaje kursów. Niektóre dotyczą technik malowania, inne rodzajów farb, a jeszcze inne efektów dekoracyjnych. Szkolenie zakończone jest egzaminem i żeby otrzymać certyfikat trzeba go zdać. Czyli tego rodzaju dokument rzeczywiście potwierdza, że malarz posiada wiedzę oraz umiejętności określone w certyfikacie.

 

Warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę, a mianowicie podejście malarza do wykonywanej pracy. Jeśli może on przedstawić jeden, a tym bardziej kilka certyfikatów, oznacza to, że podchodzi do niej bardzo poważnie. W końcu udział w szkoleniach nie jest obowiązkowy. Skoro zależy mu na tym, żeby świadczone przez niego usługi charakteryzowały się możliwie jak najwyższą jakością, to można się spodziewać, że faktycznie jest dobrym fachowcem. W związku z tym najprawdopodobniej, na każdym etapie wykonywanej przez niego pracy, będzie prawdziwym profesjonalistą oraz perfekcjonistą.

 

W tym dziale  Jak samodzielnie pomalować pokój na dwa kolory?

Jak powinna przebiegać usługa świadczona przez malarza certyfikowanego?

malarz ubrany na biało

Zazwyczaj już na etapie wstępnych rozmów dotyczących skorzystania z usługi malarza certyfikowanego można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze specjalistą. Potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania związane ze sposobem uzyskania określonego rezultatu na ścianach. Poza tym bez namysłu może opowiedzieć o swoich ostatnich zleceniach. Nie widzi również żadnego problemu w tym, aby podpisać umowę oraz podać potrzebne do niej dane.

Warto pamiętać o tym, że malarze certyfikowani mają zwykle sporo zleceń i w związku z tym należy odpowiednio wcześnie ustalić z nimi termin wykonywania prac.

 

Dobry malarz powinien chętnie zająć się samodzielnym zakupem wszystkich potrzebnych farb oraz narzędzi. Oczywiście zostaje to potem odpowiednio rozliczone ze zleceniodawcą, ale chodzi o to, żeby wybrane zostały jak najlepsze materiały. Kolory można ustalić wcześniej, na podstawie próbników farb. Ewentualnie pojechać wspólnie na zakupy.

 

Jeśli chodzi o sam przebieg usługi polegającej na malowaniu ścian, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć wszystko, co się da przed zabrudzeniem. Powinien zająć się tym malarz.

Kolejny krok to przygotowanie ścian oraz sufitu. W razie potrzeby malarz szpachluje dziury i wtedy może już przejść do gruntowania. Po nim następuje dwukrotne malowanie – najpierw sufitu, następnie ścian. Ostatni etap polega na dokładnym posprzątaniu pomieszczeń, w których prowadzone były prace malarskie.

W tym dziale  Jak układać płytki ceramiczne

Wielu malarzy certyfikowanych może zająć się również malowaniem mebli, okien, grzejników, rur itp.

Co prawda usługi świadczone przez malarzy, którzy posiadają certyfikaty są zwykle nieco droższe, jednak można liczyć na sprawny przebieg prac, ich wysoką jakość oraz w pełni zadowalające efekty.