Łóżka kontynentalne czy standardowe?

sypialna z wielkim łóżkiem

Łóżka kontynentalne cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Jeszcze kilkanaście lat temu były one kojarzone wyłącznie z meblami używanymi za oceanem. Wysokie i masywne łóżka są przecież powszechne w Ameryce, choć ich nazwa sugeruje, że przywędrowały tam z Europy. Czym charakteryzują się takie łóżka? Czy lepiej sprawdzają się podczas codziennego użytkowania niż łóżka standardowe? Czy warto je wybierać?

Zupełnie inna budowa

Łóżko kontynentalne doskonale nadaje się do dużych i przestronnych sypialni. Są duże, więc potrzebują dużo przestrzeni. Łóżka te mają tzw. piętrową budowę. Na samym dole znajduje się skrzynia wypełniona sprężynami bonellowymi. Jest to tzw. boxspring. Na nim ustawiony jest dość gruby materac kieszonkowy. Na samej górze, tuż pod prześcieradłem znajduje się kolejny materac tzw. topper. Jest on dość cienki, ale to właśnie on ma bezpośredni kontakt z ciałem i bardzo istotnie wpływa na wygodę podczas snu. Rzadziej dostępne są modele ze skrzynią, w której można schować dodatkową pościel lub koce. To dodatkowa przestrzeń, która zwykle jest też dostępna w łóżkach standardowych. Co ciekawe, łóżka kontynentalne mają tapicerowane zagłówki. W ostatnich sezonach cieszą się one dużym zainteresowaniem i można zauważyć tendencję do wykorzystywania ich w projektach standardowych łóżek. Dzięki temu mogą one na pierwszy rzut oka imitować łóżka kontynentalne. Zagłówek może przydać się podczas czytania książki w łóżku lub oglądaniu telewizji w pozycji półleżącej. Łóżka kontynentalne nie mają też tradycyjnej ramy. To po prostu ułożone na sobie materace, które są zabezpieczone przed przesuwaniem się.

W tym dziale  Mopowanie w domu: najlepsze mopy do każdej powierzchni

W zależności od potrzeb

Łóżka kontynentalne bez wątpienia prezentują się świetnie. To meble, które przyciągają spojrzenia i mogą odgrywać główną rolę w każdej sypialni. Trzeba jednak zaznaczyć, że są osoby, którym szczególnie się takie meble przydadzą. Są one wysokie, więc będą doskonałe dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Wstawanie czy siadanie na takim wysokim łóżku jest łatwiejsze i bardziej wygodne. Nie ma też wątpliwości, że spanie na nim jest bardziej komfortowe ze względu na dużą ilość wysokiej jakości materacy. Z tego względu łóżka tego typu często są wykorzystywane w hotelach. Duża przestrzeń boxspringu umożliwia też wymianę powietrza pomiędzy materacami, co sprawia, że łóżko jest higieniczne. To jego kolejna zaleta, która sprawia, że nadaje się ono do wykorzystania w miejscach, w których higiena jest szczególnie ważna.

Kwestia projektu

Warto zauważyć, że łóżka kontynentalne doskonale wyglądają w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Świetnie pasują do przestronnych, dużych i jasnych sypialni. To meble klasy premium, więc są one nieodłącznym elementem eleganckich i luksusowych wnętrz. Takie łóżka nie są jednak odpowiednie do projektów minimalistycznych lub klasycznych. W nich mogą być zbyt ciężkie i przytłaczające dla reszty elementów wyposażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *