Kolory farb do ścian

Na co zwracamy uwagę podczas wybierania farby do ścian? Bez wątpienia na jej wydajność, często na cenę, a nie bez znaczenie jest także nazwa producenta. Bierzemy również pod uwagę opinię na temat trwałości i jakości efektu jej użycia. Jednak zawsze zaczynamy od określenia koloru farby.

Jakie znaczenie ma wybór koloru farby do ścian?

Kupując dany kolor farby do ścian nie można kierować się chwilowym kaprysem. Koniecznie trzeba mieć na uwadze to, że będzie on nam towarzyszył przez wiele miesięcy, a może nawet lat. Przez cały ten czas będzie współtworzył określony klimat danego pomieszczenia oraz wpływał na nasze samopoczucie w określony sposób. Poza tym w dużej mierze będzie decydowała o wrażeniu jakie nasze mieszkanie zrobi na odwiedzających je gościach.

Jak kolory farb mogą wpływać na samopoczucie?

Ponieważ poszczególne kolory utożsamiane są z określonym rodzajem oddziaływania na nasz nastrój, w związku z tym warto brać to pod uwagę podczas wybierania koloru farby, którą pomalujemy ściany w naszym mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że każdy kolor ma wiele odcieni i z pewnością inaczej wpływają na nas barwy żywe, a inaczej te spokojne.

Biały jest najbardziej uniwersalnym kolorem jeśli chodzi o malowanie ścian w różnych pomieszczeniach. Podobnie jak szary uspokaja i jednocześnie pozwala poczuć się swobodnie, jednak jeśli ktoś lubi się wyróżniać najprawdopodobniej wybierze raczej inny kolor farby. Być może będzie to nawet czerwony, który zdecydowanie przyciąga uwagę innych, nie da się jednak ukryć, że jest pobudzający, co męczy na dłuższą metę. W związku z tym w razie czego lepiej pomalować nim najwyżej jedną ścianę lub pomieszczenie, w którym nie spędza się zbyt wiele czasu. Wówczas otrzymamy optymalną dawkę bodźców pobudzających do działania. Podobnie będzie w przypadku pomalowania pokoju takimi kolorami farb jak żółty czy pomarańczowy. Z kolei osobom, które szukają raczej wyciszenia i odprężenia można polecić zieleń. Głębszemu zrozumieniu samego siebie sprzyja fioletowy, a brązowy daje poczucie bezpieczeństwa, lecz może też przytłaczać.

W tym dziale  Boazeria – powrót do przeszłości czy kicz ?

Kolorowe ściany

Powszechnie uważa się, że różowy to idealny kolor do pokoju przeznaczonego dla dziewczynki, a niebieski zarezerwowany jest raczej dla chłopców. Jeśli sprawdzi się jakie właściwości przypisywane są pierwszemu z tych kolorów, to okaże się, że wpływa na pobudzenie przyjaznych uczuć oraz na poprawę nastroju. Z kolei niebieski wzmacnia samodzielność w działaniu i umiejętność podejmowania decyzji. W związku z tym wybór takich, a nie innych kolorów farb do pokoików dziecięcych nie jest być może bezpodstawny. Z drugiej strony nie warto popadać w schematy, lepiej zachować otwarte podejście podczas wybierania kolorów farb, które pokryją ściany w pomieszczeniach gdzie spędzamy czas my oraz nasi najbliżsi.

Jakie kolory farb dobrze się komponują?

Gustowne zestawienie dwóch lub nawet trzech kolorów farb może być bardzo ciekawym pomysłem. Dlatego warto wiedzieć jakie połączenia dobrze się sprawdzają. Taka wiedza jest zresztą przydatna również wtedy, gdy malujemy ściany na jeden kolor, ale zastanawiamy się jaki dywan, zasłony czy obicia wybrać.

Na pewno można łączyć ze sobą brązowy i zielony lub szary. Ten ostatni kolor pasuje też do czerwonego. Kolejna propozycja to duet biały i morski. Fioletowy z kolei dobrze komponuje się z jasnoniebieskim i beżowym.