Klej na gorąco – niezbędnik kreatywny

klej termotopliwy

Kto choć raz musiał kleić precyzyjnie większe fragmenty materiałów, albo parał się hobbystycznie modelarstwem wie, ile cierpliwości i precyzji wymaga klejenie. Tradycyjne kleje w puszkach, sztyftach i tubach posiadają jedną dużą wadę – brudzą ręce i wszystko dookoła, zwłaszcza w niewprawnych rękach. Do tego dozowanie odpowiednich ilości jest często trudne, żeby nie powiedzieć – niewykonalne. Dlatego odkąd na rynku pojawił się klej na ciepło – stał się niemal bezkonkurencyjny.

Klej na ciepło – skąd taka popularność?

Jest kilka powodów dużej popularności tego typu spoiwa. Po pierwsze, klej na gorąco łączy w sposób trwały, często znacznie mocniej niż tradycyjne kleje. Jest to możliwe dzięki wysokiej temperaturze, która powoduje lepsze wnikanie spoiwa w klejone elementy. Po drugie, posiadając stosunkowo proste i niedrogie urządzenie, jakim jest pistolet do kleju, można roztapiać wiele typów klejów w sztyftach, zależnie od potrzeby. Najpopularniejsze są sztyfty z klejem uniwersalnym – dobrym zarówno do drobnych prac naprawczych, jak i większości prac kreatywnych, albo modelarskich. Ale w sklepach dostępne są również  kleje na ciepło specjalistyczne – do kabli, drewna, metalu czy do urządzeń sanitarnych. Wkładając sztyft do pistoletu, po kilkudziesięciu sekundach otrzymuje się półpłynne spoiwo, które można dozować precyzyjnie, czysto i co najważniejsze – bez szkodliwych oparów.

W tym dziale  Ochrona drewnianych elementów w ogrodzie

Klej na ciepło to kreatywny niezbędnik w domu

Możliwości stosowania pistoletów z klejem na ciepło można wymieniać bez końca, o czym najlepiej wie producent systemów klejenia przemysłowego Buehnen. Pęknięta doniczka czy inna ceramika, drewniane pudełko z odłamanym wieczkiem, koraliki, które odpadły z broszki albo oczko w pierścionku. Wszystko to można szybko naprawić posiadając uniwersalny klej na ciepło i przeciętnej jakości pistolet na sztyfty klejowe. Modelarz albo kreatywna pani domu jest w stanie skleić i przykleić nimi niemal wszystko – okładziny do pudełek, ozdobne dżety do kartek okolicznościowych, czy drobne elementy biżuterii z sutaszu. Bardziej zaawansowani artyści powinni zaopatrzyć się w klej na gorąco z zawartością brokatu, albo w sztyfty klejowe o różnych kolorach. Dzięki temu masa klejowa stanie się nie tylko spoiwem technicznym, ale zyska walor estetyczny i sama w sobie stanie się ozdobą.

Na co zwracać uwagę, kupując klej na ciepło

Podstawowym parametrem jest przeznaczenie kleju. Znakomita większość, to uniwersalne kleje na gorąco, zdatne do użytku w większości pistoletów klejowych. Sztyfty występują w różnych średnicach – od 7 do 12 mm. Należy zwracać uwagę na to, jakim pistoletem się dysponuje. Kleje na gorąco różnią się także długością – oczywiście bardziej opłaca się kupować te dłuższe. Większość klejów wymaga dobrego rozgrzania, żeby osiągnąć pożądaną konsystencję, ale można również nabyć sztyfty niskotemperaturowe. Są one przydatne do sklejania materiałów wrażliwych na gorąco i łatwo odkształcających się pod wpływem temperatury.

W tym dziale  Czym jest korozja metali i czy można jej uniknąć?

Przy sporadycznym wykorzystaniu kleju na ciepło, można kupić słabszy pistolet obsługujący małe wkłady, których zakup będzie również tańszy. W przypadku używania pistoletu często i do dużych powierzchni, bardziej opłacalne będzie zaopatrzenie się w duże wkłady.