Jakie podłogi można lakierować, a jakie nie?

Podłogi drewniane

Nałożenie drewnianej podłogi to dopiero początek do uzyskania jej pięknego wyglądu. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną, musimy ją jeszcze wykończyć. Oznacza to lakierowanie, czyli nałożenie kilku warstw odpowiedniego lakieru do podłogi. Możemy także nałożyć bejcę. Który produkt wybrać? Jakiej podłogi nie można lakierować?

Jaki lakier do podłogi kupimy w sklepach?

W sprzedaży dostępne są lakiery na bazie wodnej, rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne, a także uretanowo-alkidowe. Są to tak zwane lakiery bazowe, ale w sklepach znajdziemy również lakiery podkładowe, które zwiększają przyczepność wykończenia i powinny być stosowane do mniej stabilnych wymiarowo gatunków drewna. Najpopularniejsze są lakiery wodne, które szybko schną i są odporne na stosowane w domu detergenty, ścieranie i wilgoć. Dla osób je wybierających, bardzo ważny jest fakt, że podczas lakierowania nie wydzielają drażniącego zapachu, gdyż zawierają niewiele rozpuszczalników. Są dość łatwe w nakładaniu, ale wymagają stosowania się do pewnych zasad, np. dobrania wałka odpowiedniej grubości.

Jak wybierać lakiery? Zalety bejcy do drewna

Bejca do drewna jest wodnym roztworem barwników i substancji ochronnych. Około 90% objętości całego preparatu stanowi woda, więc bejca jest bardzo płynna. Preparat dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, wzmacnia je i podkreśla usłojenie. Można zmienić barwę drewna, a jednocześnie nie straci ono swojego naturalnego uroku. Bejca nadaje drewnu kolor, ale nie zabezpiecza go przed działaniem wody, więc po bejcowaniu trzeba nałożyć lakier do drewna, który odpowiednio ją zabezpieczy. Zanim zdecydujemy się na lakierowanie, zastanówmy się, jak często będzie eksploatowana podłoga i w jaki sposób. Jeśli chcemy pokryć lakierem podłogę w mieszkaniu, gdzie zazwyczaj chodzimy bez butów, wystarczą produkty na bazie wody. Lakiery rozpuszczalnikowe są bardziej szkodliwe, ale są niezastąpione, gdy chcemy lakierować tłuste drewno egzotyczne, na przykład ipe lub palisander. Na takie oleiste gatunki nie możemy zastosować lakieru na bazie wody, ponieważ nie będzie się trzymał powierzchni drewna. W halach sportowych nakłada się lakiery uretanowo-alkidowe, które są bardzo elastyczne i odporne na ścieranie.

W tym dziale  Odbiór mieszkania od dewelopera

Kiedy nie można stosować lakieru do drewna?

Podłogi można olejować, co daje ładny, przytulny efekt. Olejowane posadzki bez odpowiedniej pielęgnacji ulegają szybszemu zużyciu i wymagają staranniejszej dbałości od tych pokrytych lakierem. W związku z tym, ich użytkownicy chcą zmienić rodzaj wykończenia i nałożyć lakier do drewna. Czy można więc polakierować olejowaną podłogę? Można, ale przed nałożeniem lakieru do drewna trzeba ją odpowiednio przygotować, czyli wyszlifować do surowego drewna, a wszelkie ubytki i szczeliny między elementami drewnianej posadzki zaszpachlować. Przed lakierowaniem podłogę trzeba pokryć specjalnym podkładem odcinającym, który mają w ofercie producenci lakierów i środków do drewna. Tego typu podkład trzeba nałożyć także wtedy, gdy chcemy lakierować podłogę z drewna egzotycznego. Warstwa preparatu zapobiega ciemnieniu drewna i wzmacnia jego strukturę przez stabilizację luźnych cząstek oraz minimalizuje wypłukiwanie olejków eterycznych i garbników z drewna.
Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewno, będzie długo pięknie wyglądać. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, użyjmy bejcy lub lakieru do podłóg. Przed nałożeniem preparatu sprawdźmy, czy najpierw nie trzeba nałożyć podkładu.