Jaki stół do jadalni wybrać?

stół jadalnia

Stół do jadalni to takie miejsce, przy którym nie tylko wspólnie jemy, ale też prowadzimy długie rozmowy z bliskimi przyjaciółmi, przyjmujemy gości, opowiadamy sobie o swoim dniu. Warto poświecić nieco uwagi różnym elementem tego mebla, bo jego funkcjonalność, wygoda, kształt i budowa zaważą na czymś więcej niż tylko zjedzenie obiadu.

Kształt stołu do jadalni

Wybór będzie zależał od tego, ile mamy miejsca. Czy faktycznie nasz stół rodzinny stoi w obszernej kuchni, w niewielkiej jadalni czy na granicy salony i kuchni. Najważniejsza zasada to taka, że wokół niego musimy mieć jeszcze około 60 centymetrów zapasu z każdej strony i 60 centymetrów na każdą siedząca przy nim osobę, by móc wygodnie podejść, usiąść, wstać i zjeść nie trącając sąsiadów łokciami.

Prostokątny wydaje się być najbardziej uniwersalny – można go postawić i przy ścianie, i na środku pomieszczenia. Ponadto te prostokątne stoły do jadalni zwykle mają funkcję rozkładania czy dołożenia dodatkowego przęsła, co zwiększa ich powierzchnię.

Okrągłe stoły do jadalni wyglądają natomiast na mniejsze, ale w ogóle nie sprawdzają się dostawione do ściany, więc i tak musimy założyć odsunięcie ich od krawędzi pokoju o co najmniej  wspomniane 60 centymetrów. Ciekawym rozwiązaniem są okrągłe stoły, które można powiększyć o środkowy, prostokątny element, uzyskując stół owalny.

Bardzo eleganckie natomiast, ale wymagające co najmniej 12  metrów kwadratowych są piękne, podłużne, eliptyczne stoły na 12 osób. Takie będą idealne do dużych, osobnych jadalni lub loftowych pomieszczeń łączących  kuchnię, jadalnię i salon.

W tym dziale  Mieszkanie pod klucz - co warto wiedzieć

Materiał i blat

Materiał, z którego wykonany jest stół musi być dopasowany do stylu, w którym urządzone jest wnętrze. W klasycznym wystroju sprawdzi się drewniany mebel, w industrialnych połączenie metalu i szkła, a w eklektycznych wnętrzach możemy skusić się nawet na ekstrawaganckie połączenia czy rozwiązania, np. glazura czy kamień, a nawet beton. Naprawdę warto zainwestować w materiały o wysokiej jakości, bo taki stół to zwykle inwestycja na lata, a jego wartość, ze względu na rodzinne sentymenty, będzie tylko rosła.

Ważne jest natomiast, żeby zwrócić uwagę na jakość blat i łatwość jego czyszczenia. Nie oszukujmy się, często będzie tu dość brudno ?, a nie chcemy terroryzować gości i domowników biegając nieustannie ze ścierką. Blat musi być łatwy w utrzymaniu, a więc odporny na plamy, obtłuczenia, rysy, gładki i nieporowaty, żeby zabrudzenie nie wciskały się we wszystkie szparki.

Wybierając stół do jadalni zwróć uwagę przede wszystkim na funkcjonalność mebla – jego kształt, wielkość i jakość materiałów, z których został wykonany, a będziesz się nim cieszyć długie lata.