Jaki kolor ścian pasuje do jasnych mebli?

Meble

Podczas aranżacji wnętrza musimy podjąć kilka decyzji, a w tym wybrać odpowiednie kolory. Jeśli głównym elementem wyposażenia będą jasne meble trzeba tak dobrać farby do pokoju, aby całość idealnie się uzupełniała. Jakie kolory zastosować? Zanim zaczniemy dopasowywać kolory do jasnych mebli musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Bardzo istotna jest wielkość pomieszczenia oraz jego przeznaczenie, dzięki tym kryteriom łatwiej przyjdzie nam dobór farby do pokoju. Na szczęście jasne meble pozostawiają znacznie większe możliwości aranżacyjne i kolorystyczne niż ich ciemniejsza wersja. Podpowiadamy, jakie kolory powinny znaleźć się w salonie, sypialni oraz pokoju dziecięcego.

Elegancki salon

Pokój dzienny to miejsce odpoczynku, rozrywki oraz przyjmowania gości. Jest to miejsce reprezentacyjne w naszym domu, dlatego jego wygląd ma bardzo ważne znaczenie dla całego budynku. Pasujące kolory do jasnych mebli w salonie to przede wszystkim uniwersalna biel lub beż, ale także nowoczesne odcienie szarości, a nawet elementy czarnego. Pokrycie jednej ściany na tak ciemny kolor podkreśli jasne meble i stworzy z nimi efektowny kontrast. Wbrew pozorom farby do pokoju, gdzie ustawiamy białe lub beżowe meble wcale nie muszą być intensywne. Doskonale wyglądają także pastele, jeśli pomieszczenie będzie w całości zachowane w takiej tonacji z pewnością zaprezentuje się zjawiskowo. W salonie, z uwagi na fakt, że najczęściej jest to duże wnętrze, warto zastosować nowoczesne rozwiązania.  Możemy na jednej ze ścian odkryć surowe cegły lub zastosować efekty dekoracyjne.
Białe meble

W tym dziale  Jak wykorzystać cegłę w aranżacji i we wnętrzu?

Przytulna sypialnia

Sypialnia to miejsce odpoczynku i regeneracji, dlatego zastosowane w niej kolory powinny zdecydowanie sprzyjać relaksowi. Jakie farby do pokoju sypialnego? Przede wszystkim spokojne i ciepłe, takie przy których przeczytamy książkę lub z radością powitamy nowy dzień. W tym przypadku idealne kolory do jasnych mebli to delikatne fiolety i błękity, możliwa jest domieszka szarości lub bieli. Mocniejsze kolory zostawmy do innych wnętrz. W sypialni niech królują pastele i ciepłe barwy beżu lub brązu. Aby urozmaicić aranżację wnętrza możemy, np. zastosować na ścianie u wezgłowia inny kolor niż na pozostałych ścianach. Dobrze jednak, jeśli będzie to ten sam kolor, tylko w inne tonacji.

Kolory w pokoju dziecka

W tym przypadku bezkarnie możemy zaszaleć z kolorami. Farby do pokoju dziecka powinny być żywe i radosne. Możemy wybierać soczyste pomarańcze, słoneczne żółcie czy nasycone zielenie oraz turkusy. Kolory do jasnych mebli w pokoju dziecięcym dobierajmy jednak z głową. Wybierzmy dwa kolory przewodnie i pomalujmy na przemiennie ściany. Pamiętajmy, że kolorowe ściany najlepiej komponują się z gładkimi oraz prostymi meblami. Również dodatki warto zastosować w bardziej stonowanych barwach. W przypadku pokoju dziecka powinniśmy też myśleć bardziej przyszłościowo. Może okazać się, że wraz z wiekiem będziemy chcieli wymienić meble lub przemalować ściany. Postarajmy się przewidzieć nadchodząca metamorfozę, aby móc przeprowadzić ją bez generalnego remontu.