Jak zatrzymać piękno drewnianych mebli?

Drewniane meble

Meble drewniane lakierowane cieszą się ogromną popularnością. Jednak drewno jest surowcem, które bardzo łatwo ulega wszelkim uszkodzeniom i wymaga dbałości. Zatem co należy robić, aby drewniany stół, czy regał wyglądał znakomicie przez długie lata?

Czyszczenie drewnianych mebli lakierowanych

Zasada, jaką powinniśmy się przede wszystkim kierować, pielęgnując meble, jest taka, że drewno nie lubi wody. Dlatego też za wszelką cenę należy unikać nadmiaru wody w czasie czyszczenia. Najbezpieczniejszym sposobem na wytarcie kurzu jest użycie wilgotnej ściereczki (zapobiega to unoszeniu się kurzu). Natychmiast po przetarciu drewnianej powierzchni zwilżoną szmatką, najlepiej wytrzeć ją na sucho. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne ściereczki do wycierania kurzu, które są już zwilżone. Jednak trzeba sprawdzić przed użyciem, czy są one przeznaczone dla mebli drewnianych i spróbować najpierw ich działanie na niewidocznym miejscu mebla.

Aby zabezpieczyć drewnianą powierzchnię pokrytą lakierem, można również używać preparatów, w skład których wchodzą oleje lub woski. Zapobiegną one nadmiernemu osiadaniu kurzu i dzięki nim powłoka zostanie nabłyszczona. Jednym z najlepszych naturalnych środków ochronnych jest wosk pszczeli. Warto od czasu do czasu pastować nasze meble tym specyfikiem.

Jak nie uszkodzić drewnianych mebli?

Najczęściej drewniane meble są pokryte lakierem. Zabezpiecza on drewno i nadaje połysku. Jednak trzeba pamiętać, że lakier łatwo porysować. Dlatego stosując się do prostych zasad, możemy utrzymać meble w dobrym stanie.

W tym dziale  Jak wykorzystać cegłę w aranżacji i we wnętrzu?

Przede wszystkim podczas ścierania kurzu, nie można używać szorstkich gąbek. Spowodują one zarysowania. Poza tym, jak wspomniano wyżej, na drewno bardzo źle wpływa woda. Dlatego należy uważać, aby nie kłaść na jego powierzchni mokrych talerzy lub szklanek. Ważne jest również to, aby nie stawiać na drewnianych meblach gorących naczyń. Mogą one przyczynić się do odbarwień. Kiedy nasz stół jest ozdobiony piękną donicą z kwiatami, należy zachować szczególną ostrożność podczas podlewania, aby nie wylała nam się woda.

Domowe sposoby na pielęgnację drewnianych mebli

Niestety, na drewnianych meblach widoczne są zarysowania. Można je zlikwidować za pomocą wazeliny. Wystarczy pokryć nią rysy i pozostawić na dobę. Po tym czasie należy tę powierzchnię wypolerować.

W walce z kurzem skuteczna może być także oliwka dziecięca – potrzebna jest jednak niewielka jej ilość. Okazuje się, że do czyszczenia mebli dębowych można zastosować ciepłe piwo, które nada im blasku.

Ciekawym rozwiązaniem jest również olejek rycynowy. Kiedy rozmieszamy go z niewielką ilością wody, może on posłużyć do wypolerowania drewnianych powierzchni lakierowanych.

Jest wiele sposobów, aby utrzymać drewniane meble w dobrym stanie. Należy jednak pamiętać o rzeczach, mających negatywny wpływ na drewno, których należy unikać.