Jak wykorzystać naturalne środki czyszczące do sprzątania domu?

Chemia profesjonalna
Choć chemiczne środki czystości są nie tylko skuteczne, ale i stosunkowo tanie, nie są one wcale jedynymi, jakie znajdują się w centrum zainteresowania potencjalnych nabywców. Coraz więcej uwagi poświęca się naturalnym środkom czystości. Przez lata mówiono o nich przede wszystkim jako o ciekawej alternatywie dla tego, co znane jest jako chemia do sprzątania domu. Dziś nie ma jednak wątpliwości, że warto zainteresować się nimi nie tylko ze względu na ich wydajność.

Zalety naturalnych środków czyszczących

Nie ma jednego tylko argumentu za tym, aby chemia do czyszczenia domu została zastąpiona przez naturalne środki czyszczące. Nie ulega jednak wątpliwości, że mają one co najmniej kilka zalet. Na pierwszy p;an wysuwa się to, że są one nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla zdrowia ich użytkowników. Systematycznie rośnie przecież choćby liczba alergików, którzy muszą zachować szczególną ostrożność sięgając po środki chemiczne. Naturalne środki czyszczące mają i ten plus, że zdecydowaną większość z nich można przygotować w domowym zaciszu z wykorzystaniem produktów często pojawiających się tak w kuchni jak i w łazience. Pozwala to na spore oszczędności idące w parze z satysfakcją, że robi się coś dla naszej planety.

Ekologiczne detergenty – to warto wiedzieć

Czym innym jest gotowość do ekologicznego sprzątania, a czym innym – wiedza na temat tego, czym powinny charakteryzować się ekologiczne detergenty. Braki związane z tym zagadnieniem można jednak szybko nadrobić. Jeśli chcemy samodzielnie przygotować naturalne środki czyszczące, a następnie wykorzystać je podczas sprzątania, zaopatrzmy się w kilka akcesoriów pomocniczych. Przyda się nam z pewnością lejek, niezbędna może jednak okazać się również szklana misa wyposażona w specjalne mieszadełko oraz butelka posiadająca atomizer lub spryskiwacz. Nie można też zapominać o tym, że niektóre naturalne składniki sprawdzają się podczas czyszczenia znacznie lepiej niż inne. W tym kontekście zwykle mówi się o sodzie oczyszczonej, occie spirytusowym oraz wodzie utlenionej. Na liście składników domowych naturalnych środków czystości znajduje się jednak również spirytus salicylowy, mydło marsylskie oraz sok z cytryny.

Proste przepisy na naturalne środki czyszczące

Naturalne środki czyszczące można, oczywiście, kupić w jednym z wielu sklepów promujących postawy proekologiczne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykonać je osobiście. Niektóre są dość skomplikowane i wymagają pewnych inwestycji. Przynajmniej kilka można jednak przygotować bez zbędnego wysiłku. Tak jest w przypadku środka do czyszczenia WC. Aby powstał potrzebujemy 12 kropli olejku z drzewa herbacianego, sody oczyszczonej oraz 60 ml octu spirytusowego. Bez większego wysiłku przygotujemy również środek, dzięki któremu szybko wymyjemy szyby oraz lustra. W tym wypadku wystarczy już jedna szklanka wody i jedna szklanka octu spirytusowego, choć nie zaszkodzi, jeśli dodamy do takiego preparatu kilka łyżek mocnego alkoholu.
W tym dziale  Boazeria – pomysł na oryginalny wystrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *