Jak wybrać tynk elewacyjny?

tynki elewacyjne

Prowadząc prace wykończeniowe domu musimy zdecydować o materiale, który położony zostanie na ściany zewnętrzne. Najpopularniejsze są tynki elewacyjne. Służą one zabezpieczeniu ścian przed działaniem deszczu, słońca, wiatrów, uszczelnianiu oraz wyciszeniu domu. Dzieli się je najczęściej na trzy grupy: mineralne (nieorganiczne), żywiczne (organiczne) oraz sylikonowe (mineralne z dodatkiem organicznym). Tajemnica dobrych tynków tkwi w dobrym materiale, ale znaczenie ma również solidne wykonanie zgodne z zasadami sztuki budowlanej.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Oferowane przez producentów, najpopularniejsze tynki elewacyjne, różnią się przede wszystkim spoiwem. Jest to bardzo ważny element, który decyduje o właściwościach wyprawy, takich jak paroprzepuszczalność, trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, elastyczność. Dobór tynku zależy od podłoża, na które będzie kładziony. Zazwyczaj wybiera się tynk tego samego typu, co podłoże. Znaczenie ma również rodzaj materiału izolacyjnego. Jeśli chcemy by elewacja budynku długo wyglądała ładnie dobierzmy tynk o dużej trwałości, taki który łatwo utrzymać w czystości oraz, który jest odporny na działanie promieni słonecznych (kolor nie blaknie). Istotna dla ścian zewnętrznych jest również paroprzepuszczalność tynków. Ta właściwość powierzchni pozwala na swobodny przepływ pary wodnej, co zapobiega pojawianiu się grzybów i pleśni.

Znaczenie otoczenia budynku

Kolejnym kryterium doboru tynku jest jego otoczenie. Jeśli dom usytuowany jest blisko skupisk zieleni (las, park) lub akwenów wodnych, wówczas najlepiej użyć tynków mineralnych lub silikatowych. Chronią one ściany domów przed zabrudzeniami organicznymi (nie zielenieją). Natomiast w przypadku domów położonych blisko ruchliwych ulic lub w miastach i strefach przemysłowych, najważniejsze staje się zabezpieczenie fasady przed zabrudzeniami. Potrzebować będziemy tynków sylikonowych lub akrylowych.

W tym dziale  Pomysły na prezent ślubny

Kolor czy faktura?

Tynki elewacyjne oprócz swoich właściwości ochronnych, mają za zadanie podkreślić charakter budynku. Jeśli zależy nam na nieograniczonej palecie barw, wówczas wybrać należy wśród tynków akrylowych lub silikonowych. Tynki mineralne dostępne są natomiast w bardzo ograniczonej palecie barw pastelowych i bieli. Można je jednak pokryć farbami elewacyjnymi. Tynki cienkowarstwowe mają ponadto wiele faktur, w zależności od użytego kruszywa. Najpopularniejsze faktury to tzw. baranek oraz kornik. Ponadto bardzo ciekawy wygląd elewacji daje zastosowanie tynków mozaikowych.

Trudno jest wskazać idealny tynk na konkretną elewację. Najważniejsze jest byśmy wybierając tynk elewacyjny świadomi byli zalet oraz zagrożeń wynikających z zastosowania takiego, a nie innego rozwiązania.