Jak układać płytki ceramiczne

Jeżeli podejmujemy się samodzielnego ułożenia płytek ceramicznych, pamiętajmy, że czynność ta musi być wykonana starannie i solidnie. Każdy etap pracy jest równie istotny, dlatego przez cały czas musimy utrzymywać pełną precyzję i skupienie. Rzeczą, której powinniśmy unikać jest nadmierny pośpiech, który może być przyczyną nieestetycznego wyglądu, który pozostanie z nami na dłużej.

Od czego zacząć układanie płytek?

Etap pierwszy, od którego powinniśmy zacząć – to przygotowanie podłoża. Musi być ono przede wszystkim czyste i suche. Jeżeli są jakieś nierówności należy je odpowiednią zaprawą wyrównać. Następnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko zalania okładziny ceramicznej wodą, niezbędne jest zrobienie specjalnej izolacji z folii w płynie.

Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?

Jeżeli chcemy, aby płytki ceramiczne dobrze trzymały się podłoża, konieczne jest użycie odpowiedniego kleju. Jest jednak wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę: jaki rodzaj płytek, bądź mozaiki ceramicznej posiadamy, a także jaki jest typ podłoża i przewidywane obciążenie eksploatacyjne. Najbardziej polecane są zaprawy odkształcane klasy C2, które zapobiegają odkształcaniu się połączeń okładziny z podłożem.

Układanie płytek ceramicznych
Układanie płytek ceramicznych

Jaki jest kolejny krok?

W kolejnym etapie przechodzimy już to głównej części, czyli przyklejania płytek ceramicznych. Zanim jednak zaczniemy montaż, warto sobie wcześniej zaplanować dokładne ułożenie mozaiki ceramicznej. Najprostszym, a zarazem najlepszym sposobem, jest rozrysowanie tego na kartce. Dzięki temu możemy zaplanować dobre skomponowanie ścian z podłogą, bez widocznych ścinków, które mogą zepsuć efekt końcowy. Następnie nakładamy warstwę zaprawy klejącej i układamy na niej płytki. Musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przycisnąć płytkę i wypoziomować do pozostałych, już wcześniej ułożonych elementów.

W tym dziale  Grubość wełny mineralnej, a skuteczność ocieplenia domu

Jeszcze tylko fugowanie.

Ostatnim zadaniem, jakie musimy wykonać jest nałożenie fug między płytki ceramiczne. Najczęściej stosowane są fugi cementowe, jeżeli mamy jednak do czynienia z pomieszczeniem wilgotnym, gdzie spoiny między płytkami narażone są na działania wilgoci, najlepszym wyjściem, będzie zastosowanie fugi epoksydowej. Jest ona bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i na działanie silnych środków chemicznych. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej utrzymać fugi w czystości. Należy nakładać ją pacą, wykonując przy tym okrężne ruchy. Nadmiar fugi usuwamy z nawierzchni, a przy tym ją profilujemy. Później za pomocą gąbki celulozowej należy usunąć pozostałości po wstępnym czyszczeniu, aż do uzyskania idealnie czystej powierzchni.

Układanie płytek, a w szczególności mozaiki ceramicznej wymaga doświadczenia, wiedzy i cierpliwości. Dlatego jeżeli przymierzamy się do tego po raz pierwszy warto znaleźć fachowca z tej dziedziny, który udzieli nam kilku przydatnych wskazówek. Dzięki temu unikniemy bardzo wielu błędów, a efekt końcowy, będzie dla nas zadowalający.