Updated on 7 października, 2024

Jeżeli podejmujemy się samodzielnego ułożenia płytek ceramicznych, pamiętajmy, że czynność ta musi być wykonana starannie i solidnie. Każdy etap pracy jest równie istotny, dlatego przez cały czas musimy utrzymywać pełną precyzję i skupienie. Rzeczą, której powinniśmy unikać jest nadmierny pośpiech, który może być przyczyną nieestetycznego wyglądu, który pozostanie z nami na dłużej.
Od czego zacząć układanie płytek?
Etap pierwszy, od którego powinniśmy zacząć – to przygotowanie podłoża. Musi być ono przede wszystkim czyste i suche. Jeżeli są jakieś nierówności należy je odpowiednią zaprawą wyrównać. Następnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko zalania okładziny ceramicznej wodą, niezbędne jest zrobienie specjalnej izolacji z folii w płynie.
Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?
Jeżeli chcemy, aby płytki ceramiczne dobrze trzymały się podłoża, konieczne jest użycie odpowiedniego kleju. Jest jednak wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę: jaki rodzaj płytek, bądź mozaiki ceramicznej posiadamy, a także jaki jest typ podłoża i przewidywane obciążenie eksploatacyjne. Najbardziej polecane są zaprawy odkształcane klasy C2, które zapobiegają odkształcaniu się połączeń okładziny z podłożem.

Jaki jest kolejny krok?
W kolejnym etapie przechodzimy już to głównej części, czyli przyklejania płytek ceramicznych. Zanim jednak zaczniemy montaż, warto sobie wcześniej zaplanować dokładne ułożenie mozaiki ceramicznej. Najprostszym, a zarazem najlepszym sposobem, jest rozrysowanie tego na kartce. Dzięki temu możemy zaplanować dobre skomponowanie ścian z podłogą, bez widocznych ścinków, które mogą zepsuć efekt końcowy. Następnie nakładamy warstwę zaprawy klejącej i układamy na niej płytki. Musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przycisnąć płytkę i wypoziomować do pozostałych, już wcześniej ułożonych elementów.
Jeszcze tylko fugowanie.
Ostatnim zadaniem, jakie musimy wykonać jest nałożenie fug między płytki ceramiczne. Najczęściej stosowane są fugi cementowe, jeżeli mamy jednak do czynienia z pomieszczeniem wilgotnym, gdzie spoiny między płytkami narażone są na działania wilgoci, najlepszym wyjściem, będzie zastosowanie fugi epoksydowej. Jest ona bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i na działanie silnych środków chemicznych. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej utrzymać fugi w czystości. Należy nakładać ją pacą, wykonując przy tym okrężne ruchy. Nadmiar fugi usuwamy z nawierzchni, a przy tym ją profilujemy. Później za pomocą gąbki celulozowej należy usunąć pozostałości po wstępnym czyszczeniu, aż do uzyskania idealnie czystej powierzchni.
Układanie płytek, a w szczególności mozaiki ceramicznej wymaga doświadczenia, wiedzy i cierpliwości. Dlatego jeżeli przymierzamy się do tego po raz pierwszy warto znaleźć fachowca z tej dziedziny, który udzieli nam kilku przydatnych wskazówek. Dzięki temu unikniemy bardzo wielu błędów, a efekt końcowy, będzie dla nas zadowalający.