Jak uchronić drewno przed upływem czasu?

malowanie drewna

 

Drewno to piękny i szlachetny materiał, którym chętnie się otaczamy. Często budujemy ogrodzenia, altany czy drewniane parawany. Jeśli chcemy, by długo wyglądały ładnie, musimy odpowiednio o nie dbać. Trwałość i atrakcyjny wygląd drewna możemy uzyskać stosując impregnację i zabiegi pielęgnacyjne.

Na czym polega impregnacja?

Na drewno działa wiele czynników, które obniżają jego trwałość i negatywnie wpływają na jego wygląd. Jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy drewna wilgoć, mróz, upały, promienie UV i korozja biologiczna (czyli działanie insektów i grzybów) będą powoli je niszczyły. Impregnacja to nasycenie drewna środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem grzybów, owadów, wody czy ognia. Jej podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości. Wahania temperatur mają wpływ na zmiany objętościowe mebla, co skutkuje pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Drewno poddawane działaniu wilgoci zaczyna gnić i staje się podatne na działanie grzybów. Szkodzą mu także owady, które drążą otwory. Pod wpływem działania słońca drewno szarzeje. By temu zapobiec, stosuje się impregnaty do drewna Dekoral , czyli środki konserwujące drewno, które nakłada się na meble czy płoty. Tego typu preparaty nadają drewnu kolor, nie przykrywając przy tym jego naturalnego rysunku. Używanie impregnacji jest niezbędne w przypadku elementów wyposażenia, które znajdują się pod gołym niebem.

Jak się przeprowadza impregnację?ochrona drewna

Wyróżnia się cztery główne sposoby impregnacji drewna: ciśnieniową, zanurzeniową, malarską i natryskową. Najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa, która polega na wtłoczeniu odpowiedniego produktu (pod ciśnieniem) w przestrzenie międzykomórkowe całości drewnianego elementu. Metoda ta jest najdroższa, ale zdecydowanie najlepsza. Wymaga jednak korzystania ze specjalnego urządzenia zwanego autoklawem i sami nie zrobimy tego poprawnie. Kiedy kupujemy gotowe meble drewniane, zapewne zostały już poddane impregnacji, co poznamy po lekko zielonkawym zabarwieniu drewna. Innym sposobem impregnacji jest metoda zanurzeniowa, która polega na moczeniu drewna w impregnacie przez okres od kilku do kilkunastu godzin. Popularna jest metoda malarska, polegająca na nanoszeniu impregnatu pędzlem. Jej zastosowanie jest proste, a charakteryzuje się wysoką skutecznością, zwłaszcza, gdy użyjemy preparatów dobrej jakości. Najmniej skuteczną jest metoda natryskowa. Podczas jej stosowania zużywa się bardzo dużo środka konserwującego, a do głębszych warstw drewna dociera niewielka ilość impregnatu, więc ta forma impregnacji nie jest zbyt efektywna.

W tym dziale  Jak malować meble w mieszkaniu?

Impregnacja zabezpiecza drewno przed zniszczeniem, więc jest niezbędna, jeśli chcemy, by drewniane przedmioty długo wyglądały pięknie.