Jak szybko pomalować pokój?

malowanie natryskowe

Za pracę dobrego malarza trzeba sporo zapłacić, więc coraz częściej malarze amatorzy chwytają za wałek, pędzel i wiadro farby, by dokonać domowej rewolucji i zmienić kolory ścian. Malowanie ściany nie jest trudne, ale musimy pamiętać, że do tego zadania trzeba się dobrze przygotować, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zrobić ro szybko.

Nie tylko kolory są ważne. Jak przygotować pokój i ściany do malowania?

Jeśli zależy nam na sprawnym malowaniu, zadbajmy o dobre przygotowanie, by i sprzątanie trwało krótki. Z pokoju, który chcemy odnowić, wynieśmy wszystkie meble i inne sprzęty. To, czego nie możemy usunąć, przykryjmy grubą folią malarską, by na sofie nie pojawiły się mało ozdobne plamy w postaci kropek w kolorach wybranych farb. Pamiętajmy również o tym, że należy sprawdzić, w jakim stanie jest ściana. Jeśli była malowana, musimy ocenić, czy tynk dobrze się trzyma się. Jeśli odspoił się od muru, trzeba będzie go skuć, gdyż, jeśli tego nie zrobimy, malowanie zakończy się spektakularną porażką. Miejsca, w których jest ubytek trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju.

Jaka pogoda jest najlepsze na malowanie ściany? Co zrobić, by kolory farb wyglądały dobrze?

Planując malowanie ściany, sprawdźmy, jaka w danym dniu będzie wilgotność powietrza. Kiedy jest wysoka, powietrze nie jest w stanie przyjąć wilgoci z farby, która nie może uformować powłoki, a wysychanie będzie trwało bardzo długo. Poza wilgotnością ważna jest także temperatura powietrza. Zdolność powietrza do magazynowania wilgoci spada wraz z temperaturą. Kiedy temperatura spada i wilgotność wzrasta, farba przestaje oddawać wilgoć i schnąć. Niekorzystna jest także zbyt wysoka temperatura i mała wilgotność powietrza, gdyż suche powietrze ma duże zapotrzebowanie na wilgoć i pobiera ją z każdego możliwego źródła – również ze schnącej farby, która nie zdąży utworzyć ładnej i gładkiej powłoki. Malowania ściany lepiej nie planować na zimowy czasy, gdyż farby (zwłaszcza rozpuszczalnikowe) w niskiej temperaturze gęstnieją.

W tym dziale  Klej termotopliwy - definicja i zastosowanie

Jak wybrać kolory i farby do wnętrz? Jaki sposób malowania ściany jest najlepszy?

Do malowania ściany najczęściej stosuje się emulsje, w których składzie są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe decydujące o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które nadają kolory farbom do wnętrz. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Kiedy wybierzmy rodzaj farby, musimy zastanowić się nad barwą. Kolorów jest tak dużo, że nie można dokonać przypadkowych zakupów. Jeśli nie mamy wizji, przed remontem obejrzyjmy inspirujące zdjęcia w magazynach wnętrzarskich. Wśród znanych technik malarskich (wapienna, cementowa, klejowa i emulsyjna) najczęściej wybiera się emulsyjną, a farby nanosi się szerokim wałkiem. Na dużych powierzchniach stosuje się metodę natryskową, która jest bardzo wydajna i pozwala na pomalowanie dużych powierzchni w krótkim czasie. Wymaga jednak skomplikowanego i drogiego sprzętu (pistolety do malowania) oraz umiejętności jego obsługi i specjalistycznych farb.

Jeśli zależy nam na sprawnym malowaniu, zatrudnijmy fachowca, który zrobi to w profesjonalny sposób. Samodzielne malowanie również może trwać krótko, ale poza wyborem kolorów farb, trzeba podjąć także sporo innych decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *