Jak malować meble w mieszkaniu?

Kiedyś meble kupowało się nie wiele lat i pewnie każdy z nas ma w domu takie, które nie są pierwszej młodości i straciły swój blask. Często jest tak, że takie szafy czy komody jeszcze nie do końca się zużyły, a my je lubimy, bo są pakowne. Zamiast się ich pozbywać, możemy je odnowić i tchnąć w nie nowe życie. W większości wypadków wystarczy kilka prostych narzędzi i farba do drewna.

Czy warto odnawiać stare meble?

W sklepach jest tak duży wybór mebli, że można zadać sobie pytanie, czy warto odnawiać stare meble. Niektórzy twierdzą, że renowacja mebli ma same zalety. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale będziemy mieć wyjątkowe wyposażenie domu. Jeśli mamy w domu stare krzesła czy komodę, możemy połączyć je z nowoczesnymi sprzętami. W ten sposób uzyskamy bardzo modny, eklektyczny styl wystroju. Jeśli meble mają zdobić, musimy zadbać o to, by były odnowione z najwyższą starannością. Nie wystarczy tylko kilka warstw farby do zadań specjalnych. Ze starego mebla musimy usunąć oznaki użytkowania, czyli trzeba usunąć z niego odpadającą farbę i zabrudzenia.

Drewniane krzesła gotowe do malowania
  

Jak przygotować meble do malowania?

Przed malowaniem meble musimy odpowiednio przygotować, czyli porządnie je umyć i zmatowić.

Starą farbę do drewna i lakier usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli warstwa starego lakieru jest cienka, lepiej szlifować bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę.

W tym dziale  Jak uchronić drewno przed upływem czasu?

Jak malować drewniane meble?

Zanim udamy się do sklepu po odpowiednią farbę do drewna, zastanówmy się w jakim ma być kolorze. Zwróćmy uwagę na to, by barwa mebla pasowała do wystroju pokoju. Bardzo uniwersalne i wciąż modne są białe meble, które pasują do stylu skandynawskiego. Niezwykle oryginalnie wyglądają szafy czy komody w wyrazistym, kontrastowym kolorze. Do malowania użyjmy trwałej i dobrze kryjącej farby, charakteryzującej się elastycznością i odpornością na uszkodzenia.

Jeśli meble pokryte są okleiną, wystarczy je zmatowić papierem ściernym. Z szafami z płyty MDF postępujemy tak samo.

Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Wystarczą dobre chęci, zapał i wolny czas, by stworzyć przedmiot niezwykłej urody, które może być taki, jak chcemy.