Impregnacja ciśnieniowa drewna

drewno impregnowane

Istnieje wiele sposobów zwiększania trwałości drewna, lecz do najbardziej skutecznych zalicza się impregnację ciśnieniową. Możemy już kupić w sklepie gotowe drewno impregnowane lub skorzystać z usługi impregnowania desek, które dowieziemy bezpośrednio do specjalizującego się w tym zakładu. Czy warto rozważyć tę formę ochrony drewna?

Na czym polega impregnacja ciśnieniowa?

Sam proces impregnacji jest stosunkowo prosty, lecz do jego przeprowadzenia konieczny jest specjalistyczny sprzęt o dużych gabarytach, którym dysponują zakłady drzewne. Metoda ta polega na umieszczeniu drewnianych elementów w cylindrycznym pojemniku, do którego podłączone są pompy wytwarzające podciśnienie i nadciśnienie. W wyniku ich pracy do wewnętrznych warstw drewna zostaje wtłoczony pod dużym ciśnieniem impregnat, który wnika na znaczną głębokość i konserwuje partie tworzywa, do których dotarcie nie jest możliwe przy wykorzystaniu innych metod. Rolę preparatu chroniącego drewno mogą pełnić wodne roztwory soli impregnującej, które skutecznie zabezpieczają je przed kornikami, grzybami, pleśniami oraz negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Impregnacja ciśnieniowa trwa zwykle kilka godzin, lecz jej profesjonalne przeprowadzenie może zwiększyć trwałość drewna na wiele lat.

Czy warto impregnować drewno ciśnieniowo?

Ten rodzaj zapewnienia drewnu ochrony ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim drewno impregnowane ciśnieniowo wykazuje większą trwałość niż materiał pomalowany impregnatem i nie wymaga tak częstego odświeżania. Przeprowadzają ją fachowcy w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, więc nie musimy tracić czasu na żmudne przygotowywanie drewna, a następnie pokrywanie go preparatem impregnującym – wystarczy zlecić to ekspertom. Ponadto drewno impregnowane ciśnieniowo jest zabezpieczone nie tylko na powierzchni, ale również w głębszych partiach, co znacznie zmniejsza ryzyko jego zniszczenia. Konserwując samodzielnie deski przy użyciu pędzla lub wałka nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu. Wadą impregnacji ciśnieniowej jest natomiast wysoka cena usługi oraz brak pewności, że zostanie ona wykonana z należytą starannością.

W tym dziale  Pomysły na prezent ślubny

Istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie na temat stosowania tej metody, lecz faktem jest, że wraz z upływem lat coraz bardziej zyskuje ona na popularności. Drewno impregnowane ciśnieniowo jest już dostępne w większości sklepów budowlanych, więc coraz częściej wybór dotyczy nie tyle zlecania usługi, co zakupu surowego lub zabezpieczonego już tworzywa.