Grubość wełny mineralnej, a skuteczność ocieplenia domu

wełna mineralna na poddaszu

Dom, który jest dobrze ocieplony, zapewnia jego mieszkańcom bardzo komfortowe warunki termiczne. Oznacza to, że w takim wnętrzu jest ciepło w porze zimowej, a podczas upałów latem w takich wnętrzach jest chłodno.

Prawidłowo wykonany system ociepleń, zgodny z nowoczesnymi technologiami, jest również istotny dla wyglądu i trwałości elewacji. Oprócz tego dobre ocieplenie chroni dom przed utratą ciepła, więc znacznie zmniejsza koszty związane z użytkowaniem ogrzewania i klimatyzacji.

Jedną z podstawowych funkcji, jaką spełnia termoizolacja ścian, jest oszczędność energii. Generalnie polskie przepisy dotyczące ocieplania budynków są bardzo rygorystyczne i wymagają stosowania materiałów charakteryzujących się odpowiednią jakością oraz grubością. Do grona takich materiałów zaliczana jest między innymi wełna mineralna.

Wspomniany materiał jest niezwykle ważnym elementem izolacji termicznej, który może być zastosowany nie tylko do ocieplania ścian, ale również poddasza. Dobre ocieplenie wymaga wykorzystania materiału posiadającego odpowiednią grubość. Zasada jest tutaj bardzo prosta i mówi jasno, że im grubsza jest wełna, tym skuteczność ocieplania domu jest lepsza. Eksperci polecają stosować materiał, jakim jest wełna mineralna o grubości 25-30 cm. Każdych 10 dodatkowych centymetrów takiej wełny pozwala na zwiększenie wydajności izolacyjnej aż o 40%.

Różne zastosowania wełny mineralnej

Wełna mineralna jest materiałem wielofunkcyjnym. Można ją stosować do skutecznego ocieplania nie tylko ścian, ale również dachów i poddasza. Szczelne, odpowiednio grube i dokładnie wykonane ocieplenie dachu z wykorzystaniem materiału, jakim jest wełna mineralna, pozwala na zapewnienie skutecznej izolacji termicznej. Przez nieocieplone lub nieprawidłowo ocieplone dachy ucieka aż do 25% ciepła.

W tym dziale  Jak samodzielnie pomalować pokój na dwa kolory?
wełna mineralna na poddaszu
wełna mineralna na poddaszu

Zarówno w przypadku izolacji ścian, jak również dachów konieczne jest wybieranie wełny mineralnej z rozwagą. Jeśli wełna mineralna ma być wykorzystana do ocieplania poddasza, to bardzo istotną sprawą jest plastyczność tego materiału, który będzie wciskany w przestrzenie znajdujące się między więźbą dachową. Wszystkie szczeliny powinny zostać dokładnie zakryte, ponieważ każda niedoskonałość wpływa negatywnie na ogólną jakość ocieplenia dachu i poddasza.

Gdzie można kupić wełnę wysokiej jakości?

W Polsce działa wiele sklepów oferujących swoim klientom wysokiej jakości materiały budowlane oraz wykończeniowe. Posiadają one szeroki asortyment produktów, w których dostępna jest między innymi wełna mineralna w różnych formach, kształtach i grubościach, więc każdy zamawiający nie powinien mieć problemu ze znalezieniem wełny dopasowanej do własnych potrzeb i wymagań ocieplanego budynku. Sklepy takie działają w wielu polskich miejscowościach, więc można śmiało stwierdzić, że wełna mineralna jest bez większych problemów dostępna dla ogólnopolskich odbiorców. Warto też dodać, że materiał ten jest oferowany również przez wiele sklepów budowlanych zajmujących się sprzedażą drogą wysyłkową z wykorzystaniem internetowego systemu zamówień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *