Funkcjonalne krzesła w domu

krzesła

Projektowanie wyglądu mieszkania wydaje się łatwe tylko osobom, które nigdy tego nie robiły. Szczególnie trudne jest właściwe dobranie wyposażenia pokoju dziennego. Ma on być nie tylko wygodny i praktyczny, ale i ładny, gdyż to do niego zapraszamy gości, którzy siadają przy stole. Chcemy, by zasiedli na wygodnych krzesłach. Jak je wybrać?

Ergonomiczne krzesła – co to znaczy?

Krzesła przede wszystkim powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stołu. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, by siedzisko było miękkie, odpowiednio głębokie i by można było przyjąć odpowiednią, wygodną postawę. Zbyt długie siedzisko sprawi, że nie będziemy mogli wygodnie się oprzeć, a zbyt niskie oparcie będzie się wpijać w plecy. Krzesła nie mogą mieć także zbyt nisko położonego siedziska, gdyż trudno nam będzie komfortowo ułożyć ręce w trakcie posiłku. Zależnie od tego jak chcemy wykorzystywać krzesła, istotny może być też brak lub obecność podłokietników. Pamiętajmy, że użytkowanie meble musi być wygodne. Krzesło funkcjonalne powinno także być lekkie, ale trwałe i odporne na zniszczenia. Wybierać możemy np. spośród krzeseł z siedziskami tapicerowanymi i twardymi. Te pierwsze muszą mieć pokrycie dobrej jakości. Twarde obicia łatwo zarysować, choć i na to jest rozwiązanie w postaci poduszek czy pokrowców.

Jaki styl krzeseł jest najlepszy?

Zanim wybierzemy krzesła i inne meble pokojowe, zastanówmy się, w jakim stylu chcemy urządzić pomieszczenie. Decydując o ich wyglądzie, nie kierujmy się modą czy gustem przyjaciół, a swoim własnym. Możemy zdecydować się na styl klasyczny, którego charakterystycznymi cechami są: ciepłe kolory oklein, które przywołują idealny rysunek drewna, delikatne zdobienia, ozdobne uchwyty i zaokrąglone kształty. Krzesła w klasycznym stylu są dosyć masywne i stwarzają poczucie przytulności. We wnętrzach tworzonych w stylu nowoczesnym dominują geometryczne bryły, a meble pokojowe nie mają zbędnych detali i ozdób. Do takiego pokoju możemy dobrać krzesła w oryginalnych kolorach, które podkreślają formę.

W tym dziale  Szukamy miejsc, w których warto kupić nowe mieszkanie

Jaki materiał jest najlepszy na krzesła?

Bardzo popularne są krzesła drewniane, ale coraz popularniejsze są te plastikowe, które pasują do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym. Właściwie w każdym wnętrzu możemy wykorzystać krzesła tapicerowane, choć coraz częściej pojawiają się krzesła obite skórą i ekoskórą, które łatwo utrzymać w czystości. Na pewno nie będziemy mieli problemu z dopasowaniem krzeseł drewnianych, które dzięki różnym wykończeniom dają dużą swobodę wyboru. Ciekawie wyglądają meble z ażurowym wykończeniem, które mogą stać się prawdziwą ozdobą pokoju.

Pokój dzienny i jadalnie to pomieszczenia, w którym ma nam być wygodnie i przyjemnie, więc wybierzmy krzesła, które nam się podobają i na których będziemy z przyjemnością siadać przez wiele lat.