Designerskie lampy – połączenie stylu i praktycznego zastosowania

W dzisiejszych czasach każdy marzy o pięknym, dużym domu z ogrodem. Własny dom to ogromna wygoda, ale też spore aranżacyjne wyzwanie. Urządzenie domowych pomieszczeń nie jest proste. Trzeba połączyć ze sobą wygodę, funkcjonalność z dobrym smakiem i nienaganną prezencją. Urządzając dom lub mieszkanie trzeba zadecydować o kolorze ścian, meblach, podłogach… i lampach! Kto kiedykolwiek przechodził przez urządzanie wnętrza ‘od początku’ wie, że kwestia oświetlenia w domu jest, łagodnie mówiąc ciężka.

Czym kierować się podczas urządzania mieszkania?

Znaczna część osób, podczas urządzania mieszkania kieruje się obecnie panującymi trendami. Inspiracji szukają w katalogach wnętrzarskich, bądź w Internecie. Bardzo często, widząc czyjś dom można odnieść wrażenie, że jest on żywcem ściągnięty z katalogu… Mieszkanie oraz poszczególne pomieszczenia powinny być odzwierciedleniem duszy oraz upodobań domowników. Ślepe podążanie za modą może przynieść więcej szkód, niż dobrego, dlatego zawsze warto kierować się własnymi przekonaniami.

Wybór lampy – oczekiwania kontra rzeczywistość

Dobór lamp do domu może wydawać się błahostką. Przecież kolory ścian są już wybrane, meble ‘kroją się’ u stolarza, a długo wyczekiwana kanapa niedługo ‘zapuka do drzwi’ – mogłoby się wydawać, że teraz pójdzie już z górki. Jeśli ktokolwiek, kiedykolwiek ‘brał się’ za wybieranie lamp do domu to wie, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana…

W tym dziale  Jak wykorzystać naturalne środki czyszczące do sprzątania domu?
Zuma Line Crystal
Zuma Line Crystal (źródło: swiatloistyl.pl)

Jakie rodzaje oświetlenia można spotkać w każdym domu?

Oświetlenie w domu można podzielić na centralne, punktowe i dekoracyjne (ozdobne). Centralne to zazwyczaj lampy wiszące lub plafony. Jak sama nazwa mówi, ich zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia. Są one umieszone pod sufitem. Oprócz lampy centralnej, coraz więcej osób decyduje się na oświetlenie punktowe – czyli lampy, które oświetlają konkretne przedmioty, miejsca czy punkty. Ostatnią grupą są lampy ozdobne – czyli dają stosunkowo mało światła, jednak przyciągają swoim wyglądem i potrafią ‘zrobić’ odpowiedni nastrój.

Dlaczego dopasowanie lamp jest takie ważne?

Największym wyzwaniem podczas wybierania oświetlenia do mieszkania jest ich dopasowanie. Muszą one pasować do wnętrza w którym będą się znajdować. Nie mogą być jak ‘wyjęte z innej epoki’ – w ten sposób końcowy efekt będzie po prostu śmieszny. Drugą sprawą jest fakt, że jeśli w domu znajduje się kuchnia otworzona na salon, to lampy z obu pomieszczeń powinny ze sobą współgrać.

Dlaczego lampy są takie ważne?

Dzisiaj lampy są już nie tylko kwestią oświetlenia – to dodatkowa ozdoba domowych pomieszczeń. Lampa ma świecić i przyciągać uwagę – szczególnie w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto postawić na lampę o oryginalnym designe, która nada wnętrzu nowy charakter. Przykładem mogą być tutaj lampy zuma line crystal. Idealnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Ich ciekawa forma sprawia, że cała uwaga skupia się właśnie nich.

W tym dziale  Drewniane wykończenia w domu. Co warto wiedzieć?