Czym jest korozja metali i czy można jej uniknąć?

 

 

Proces niszczenia metali spowodowany jest reakcjami chemicznymi, które zachodzą w połączeniu ze składnikami pochodzącymi z otoczenia. Można go opóźnić lub całkowicie mu zapobiec stosując odpowiednie środki zatrzymujące procesy korozyjne. Ochronę i wzmocnienie konstrukcji z metalu i stali zapewni również farba antykorozyjna.

 

Jak nie dopuścić do rdzewienia powierzchni z metalu i stali?

 

Przedmioty wykonane z metalu lub stali, które są wystawione na wilgoć zawartą w powietrzu wcześniej czy później zaczynają rdzewieć. Dzieje się to za sprawą reakcji chemicznej, którą jest utlenianie żelaza z tlenem. Najpierw następuje zetknięcie się wody będącej składnikiem mgły, powietrza czy deszczu z powierzchnią metalową. Później zawarty w wodzie tlen wywołuje reakcję.

Trwałość metalowych bram, krat, płotów czy ogrodzeń przedłuża farba antykorozyjna. Nakłada się ją w podobnych warunkach jak zwykłą farbę malarską. Intensywność jej kolorów jest również dość trwała. Trzyma się ona na powierzchni chroniąc przed korozją nawet do 6 lat. Farba antykorozyjna akrylowa zawiera w składzie żywicę. Sprawia to, że jest bardzo odporna nawet na trudne warunki pogodowe. Zwykle stosuje się ją do ochrony konstrukcji mostów i dróg.

 

O czym należy pamiętać podczas nakładania farby antykorozyjnej?

 

Farba antykorozyjna tworzy na powłoce stalowej powierzchnię chroniącą ją przed wilgocią, substancjami chemicznymi oraz drastycznymi zmianami temperatur. Dobrze więc sprawdza się do przedmiotów, które mają ciągłą styczność z oddziaływaniem warunków atmosferycznych (promieniami słonecznymi, mrozem, deszczem itp.). Przed nałożeniem farby antykorozyjnej powierzchnia musi być odtłuszczona i gładka. To warunek otrzymania powłoki, która przez lata będzie odporna na odpryski i łuszczenie się.

W tym dziale  Jak zapobiec starzeniu się drewna?

Rusty metal details on an old wooden background

Co jeszcze ochroni metal przed korozją?

 

Chcąc cieszyć się elementami dekoracyjnymi ze stali czy przedmiotami z metali bez rdzy, należy wybierać takie wykonane z materiałów nierdzewnych lub aluminium. Dobrze też jeśli powierzchnia pokryta jest np. cynkiem, ponieważ jest on odporny na rdzę.

 

Niektórzy do podwozi samochodów, które są bardzo narażone na proces korozji, stosują środki silnie rozpuszczające rdzę. Są one tworzone na bazie wody i kwasu garbnikowego. Rdza zostaje wówczas wypłukiwana w postaci pyłu. Dobrze oczyszczona i odtłuszczona powierzchnia, na którą zostanie nałożony taki środek nadaje się później od razu do pokrycia powłokami lakierniczymi lub woskiem.