Czy warto mieć kominek w domu? Udowadniamy, że tak!

rozpalony kominek

Wielu z nas zastanawia się nad wyborem odpowiednich elementów wystroju wnętrza, które ubogacą dom. Bardzo często te pytania dotyczą pokoju dziennego (inaczej salonu), gdyż to właśnie w nim spędzamy najwięcej czas razem z naszymi bliskimi oraz z gośćmi. Poza oczywistymi elementami, jak meble, obrazy, dywany czy firanki bardzo często pomijanym pomysłem na ubogacenie salonu jest stary dobry kominek. Ten oldschoolowy element wnętrza pozwala nadać pomieszczeniu takich cech, jakich nie uzyska się żadnym innym zabiegiem. Jeżeli nie jesteś pewien, czy warto mieć kominek w domu, udowodnimy, że tak!

Co wprowadza do domu kominek?

Nastrój i atmosfera – umówmy się, nic nie wprowadza takiej atmosfery ciepła i troski do pomieszczenia jak właśnie kominek. Patrząc w płomienie podczas zimowego wieczoru możemy niebywale się zrelaksować i nadać dodatkowego uroku chwilom spędzonym z naszymi bliskimi.

Cegła z klinkieru to powrót do korzeni, a kominek jest również świetną okazją do skosztowania choćby odrobiny klimatu dawnych lat. Kiedy ludzie nie posiadali instalacji ogrzewania centralnego czy innych umożliwiających wygodne i szybkie ogrzanie budynku, właśnie kominki były podstawowym źródłem ciepła. Między innymi dlatego stał się symbolem ciepła i zacieśniania relacji rodzinnych.

kominek w salonie
Cegły z klinkieru dodają do domu bardzo dużo uroku.

Dzięki kominkowi można też zadbać o kondycję fizyczną. Aby korzystać z kominka musimy dysponować opałem. Oczywiście znów mamy do czynienia z najbardziej tradycyjnym materiałem palnym – drewnem. Jest to więc okazja, aby samemu wyjść i poruszać się trochę rąbiąc drewno do naszego kominka. Możliwość wykorzystania jako niezwykły element wystroju – kominek może być dziełem sztuki. Możemy dowolnie wybierać materiał, kolor, bryłę i jego umiejscowienie. Stwarza to niepowtarzalną możliwość do unikalnej aranżacji wnętrza. Możemy bowiem poprzez wykorzystanie materiału jak cegły na komin z klinkieru, które wprowadzą do naszego mieszkania elegancję i styl, zarazem zapewniając trwałość konstrukcji.

W tym dziale  Jaką farbą odnowić kuchnię

Najczęstszy kontrargument – dym z kominka w pomieszczeniu

Co z kwestą odprowadzania dymu? To pytanie często spędza sen z powiek każdemu, kto pragnie umieścić kominek w swoim domu. Przeważnie jednak nie ma powodu do paniki – w większości przypadków łatwe jest podłączenie do obecnie istniejącej instalacji kominowej. Dodatkowo, taka operacja nie jest skomplikowana, a może być przy okazji wykonania w takcie trwania  innych zmian i remontów w domu. Możemy bowiem pokusić się o taki zabiegu przy wymianie starego komina na nowy, wykonany z cegły na komin z klinkieru.

Kominek a ekologia

Ogrzewając metodę w tradycyjny sposób ograniczamy wydzielanie toksycznych zanieczyszczeń, które bardzo często powstają przy używaniu innego rodzaju opałów. Drewno bowiem jest naturalnie występującym materiałem, którego produkty spalania obecne są na naszej planecie od zarania dziejów. Dym taki nie tylko nie szkodzi, może być również pożyteczny – rośliny bowiem wykorzystują dwutlenek węgla do tworzenia energii w procesie fotosyntezy.

Wbrew pozorom kominek skutecznie ogrzewa dom, i może służyć jako substytut klasycznego palenia w piecu. Gdy bowiem odpowiednio podłączymy instalację, efekty grzewcze będą praktycznie takie same.