Boazeria – pomysł na oryginalny wystrój

Kilkanaście lat temu boazerie były stałym elementem wystroju wnętrz. Prawie w każdym domu przedpokój zdobiły deski w różnym kształcie i kolorze. Teraz mamy dostęp do wielu materiałów, a i możliwości aranżacji wnętrz są dużo większe. Wielu z nas uważa boazerie za brak wyczucia stylu. Nie jest to prawda, gdyż odpowiednio przygotowane i nałożone deski mogą stać się wspaniałą ozdobą.

Skąd się wzięły boazerie?

Słowo boazeria pochodzi od francuskiego słowa boiserie, które oznacza obłożenie drzewem. Ten typ zdobienia znany był już w starożytności, a szczyty popularności osiągnął w średniowieczu, zwłaszcza w Anglii Tudorów. Na ściany nakładano wtedy solidne, dębowe deski, które zdobiły herby królewskie.

W Polsce moda na boazerie rozkwitła na początku lat 80. XX wieku. Tradycyjna boazeria na ściany była układana ze średniej wielkości desek łączonych przy pomocy złącz ciesielskich (czyli na tak zwane na obce pióro) lub metalowych bądź korkowych wkładek.

Współczesne boazerie

Katalogi i blogi wnętrzarskie pełne są zdjęć pięknych pomieszczeń. Wiele z nich urządzono
w niezwykle modnym stylu skandynawskim, który słynie z umiłowania do bieli i naturalnych materiałów, w tym i drewna. Ponowie modna jest więc także boazeria, która jednak nie przypomina swojej poprzedniczki. Projektanci wykorzystują duże powierzchnie drewna, co eksponuje jego urodę. Do wykonania boazerii wykonuje się różne gatunki drewna, także egzotycznego. Często wykańcza się je fornirem, czyli okleiną z cienkich arkuszy drewna. Bardzo modne jest także drewno pokryte sękami, które stosuje się w dużych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Łączy się także jasne i ciemne gatunki drewna. Stare boazerie nabiorą nowego blasku, gdy nadamy im nowe życie. Deski dokładnie oczyśćmy i pomalujmy, na przykład na biało.

W tym dziale  Jak uratować i wykorzystać starą farbę?

Jak wyglądają nowoczesne boazerie?

Nowoczesne boazerie wykonuje się z kawałków drewna o różnej wielkości. Stosuje się deski
o szerokości 10, 12, 14, 20 i 25 centymetrów, a coraz modniejsze są bardzo szerokie, które przypominają drewniane bale. Układa się je poziomo, a nie pionowo. Wąskie deski ułożone w ten sposób dają efekt wizualnego poszerzenia wnętrza. Profil desek może być różny. Tradycyjne boazerie to połączone ze sobą płaskie deski, ale stosuje się także wystające, dające obraz przestrzenny. Ciekawym rozwiązaniem są drewniane kasetony w kształcie kwadratów, gdzie łączenia maskuje się zdobnymi listwami. Ozdobiona drewnem ściana wygląda pięknie i elegancko, a naturalna struktura drewna stworzy oryginalny obraz.

Nie wszystko, co zdaje się nam być reliktem dawnej epoki, jest brzydkie i niemodne. Niektóre z tych dekoracji można uwspółcześnić, czego przykładem są boazerie, które mogą być niepowtarzalnym elementem wystroju wnętrza.