Architekt wnętrz. Czym on się zajmuje?

Zacznijmy może od samego początku, a więc od wyjaśnienia, kim właściwe jest architekt wnętrz, jakie są jego zadania, co leży w jego gestii ? Mianowicie jest to osoba, do której możemy się zgłosić po pomoc przy aranżacji jednego pomieszczenia bądź całego mieszkania. Doskonale doradzi w każdej nurtującej nas kwestii oraz przygotuje wizualizację, która umożliwi nam zobrazowanie całego projektu.

 

Co leży w kwestii projektanta wnętrz?

Projektant wnętrz wskaże nam trendy w designie, podpowie jakie rozwiązania najlepiej zastosować w naszym przypadku, tak aby planowana zmiana spełniała nasze oczekiwania. Oprócz projektowania domów i mieszkań, dekorator wnętrz realizuje również aranżację różnego rodzaju lokali usługowych, jak na przykład restauracje, kawiarnie, bądź biur. W przeciwieństwie do architekta budowlanego, architekt wnętrz nie musi posiadać uprawnień do wykonywania zawodu. Jest to z pewnością zawód dla osób kreatywnych, mających wiele pomysłów, ale też interesujących się nowinkami technicznymi i lubiących obsługiwać programy komputerowe. Ponieważ na rynku występuje duża konkurencja ważna jest oryginalność i umiejętność przekonania inwestora do swoich pomysłów.

 

Szkolenia

Szkolenia dla architektów w zakresie aranżacji i projektowania wnętrz są obecnie bardzo popularne i ogólnodostępne. Niegdyś, aby zostać architektem wnętrz, należało ukończyć studia w tym kierunku, na które rekrutacja poprzedzona jest egzaminami z rysunku odręcznego. Egzaminy te nie należały do najprostszych i aby się do nich solidnie przygotować, konieczna jest dłuższa praca nad rysunkiem.

Dziś kursy projektowania organizowane są w każdym większym mieście. Na topie są również szkoły policealne oferujące naukę projektowania w trybie weekendowym. Poza tym w internecie możemy znaleźć również miejsca, gdzie takie szkolenia można odbyć. Np. w akademii Technicznej ATPPG.pl nie są one proste, ale zapewniają bogaty program nauczania.

W tym dziale  Jaką farbą odnowić kuchnię

Zagadnienia, z jakimi można spotkać się w niektórych szkołach w trakcie nauki to historia i stylizacja wnętrz, techniki projektowe, rysunek odręczny, barwa i światło w architekturze, zasady kompozycji, podstawy ergonomii, projektowanie oświetlenia, materiały i wykończenia, a także zasady projektowania wnętrz w tym też feng-shui. Poza wymienionym zakresem przedmiotów szkoły oferują też dodatkowe kursy z obsługi programów do projektowania, po których ukończeniu otrzymujemy certyfikat, informujący o przebytym szkoleniu oraz stopniu jego zaawansowania. Najpopularniejszym programem do wizualizacji wnętrz jest CAD Decor, czy SketchUP.

Pamiętajmy, że choć tego typu kursy i szkolenia nie zapewnią nam tytułu inżyniera, a tym bardziej magistra, to jednak warto spróbować swoich sił, jeżeli nie mamy możliwości podjęcia studiów, a marzy nam się zawód projektanta. Tytuł nie zapewni nam sukcesu, a może to zrobić tylko ciężka praca i w przypadku tego konkretnego zawodu głowa pełna ciekawych pomysłów.