Ochrona drewnianych elementów w ogrodzie

Ochrona drewnianych elementów w ogrodzie

 

Szczęściarze, którzy mają ogród, zapewne lubią w nim przesiadywać w ciepłe, letnie wieczory. W ogrodzie stoją altany, pergole, balustrady i meble, które najczęściej wykonane są z drewna. Nawet jeśli jest to drewno najlepszej jakości, po pewnym czasie nie wygląda tak dobrze, jak na początku użytkowania. Jak odnowić meble ogrodowe? Czego użyć – lakieru, bejcy, oleju czy emalii akrylowej do drewna?

Jak zaimpregnować drewno ogrodowe? Przyda się bejca czy emalia akrylowa do drewna?

Drewno ulega biodegradacji, a znajdujące się w ogrodzie elementy drewniane są narażone na działanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów, czyli bakterii, grzybów i owadów. Można zapobiegać tym zjawiskom, stosując odpowiednie środki ochronne, czyli impregnaty chemiczne lub malując ławki czy ogrodzenie odpowiednią emalią akrylową do drewna. Jeśli właściwie nie zakonserwujemy drewna, szybko straci swój urok i blask. Przed pierwszym malowaniem przedmiotu, nakładamy impregnat bezbarwny, a później ten wersji kolorowej, dla pełnej ochrony i dekoracji drewna.

Jak odnowić drewniane elementy w ogrodzie?

Zanim zaczniemy malować, musimy sprawdzić, czy powierzchnia drewniana jest mocna, czysta oraz sucha. Jeśli tak nie jest, musimy ją oczyścić, a następnie wygładzić nierówności. Najlepiej użyć do tego szlifierki lub papieru ściernego. Następnie zmywamy powierzchnię wodą z detergentem, a zaraz potem dokładnie opłukujemy ją czystą wodą. Chcąc przywrócić blask drewnianych mebli ogrodowych, musimy je pokryć odpowiednio dobranym preparatem, czyli olejem do drewna lub lakierobejcą. Meble wykonane z drewna tekowego bądź innego twardego gatunku trzeba zaolejować. Preparat przywróci pierwotną sprężystość, gładkość i wytrzymałość drewnianej powierzchni. Jeśli meble w naszym ogrodzie ciężko zniosły zimę, wybierzmy lakierobejcę, czyli produkt stworzony na bazie żywic alkidowych. Taki preparat chroni drewno przed działaniem wody i promieni UV, impregnuje oraz dekoruje, barwiąc naturalny surowiec na długi czas. Meble możemy pokryć także emalią akrylową do drewna.

Wybieramy emalię akrylową do drewna

Lakier czy olej świetnie ochronią drewno, ale zamiast ich można wybrać emalię akrylowa do drewna,

która nie tylko zabezpieczy strukturę materiału, ale i nada mu unikatowy, nawet najbardziej niecodzienny odcień. Drewno pomalowane chociażby na biało wygląda bardzo elegancko i utworzy stylowy kącik w ogrodzie. Do malowania drewnianych elementów, które stoją na świeżym powietrzu poleca się specjalną emalię akrylową do drewna, która sprawi, że drewno będzie odporne na szereg czynników atmosferycznych, jak promieniowanie UV, deszcz, a także bardzo wysokie oraz niskie temperatury.

Piękny ogród jest wizytówką gospodarza, który dba o rośliny, by móc cieszyć się odpoczynkiem w otoczeniu przyrody. Zasługuje więc i na chwile relaksu w swojej wypieszczonej oazie. Odpowiednie meble będą doskonałym towarzystwem.