Jak urządzić pokój dziecięcy ?

Jest to pytanie, które spędza sen z powiek przyszłym rodzicom i bywa automatyczną reakcją na wieść o poczęciu potomka – synka lub córki. Jak nie pogubić się w gąszczu rozwiązań?

Czy płeć dziecka jest ważna w urządzaniu pokoju dla dziecka?

Płeć dziecka, jeśli już jesteśmy w stanie ją określić po badaniach lekarskich, wyznacza nam drogę w projektowaniu pokoiku dziecięcego. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że przyjęło się rozróżniać stylistykę poprzez zastosowanie odrębnych kolorów i wzorów, w zależności od tego jaka będzie płeć dziecka, np. dla dziewczynki gromadzi się przedmioty w kolorze różowym, a dla chłopca w niebieskim.

Nie każda rodzina myśli jednak w ten sposób. Rozwój branży meblarskiej, a także zmiana mentalności sprawiły, że wielu Polaków pokoik dla dziecka stara się umeblować podobnie, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Chodzi o to, aby zachować w tych czynnościach pewien umiar i zmysł praktyczny. Przykładem takiego podejścia jest kupowanie mebli modułowych, czyli takich, które wraz ze wzrastaniem dziecka i zmianami jego potrzeb, będzie można ułożyć w innych kondygnacjach lub schować np. łóżko czy biurko składane w segmencie.

Pokój dla dziecka

Jaka stylistyka?

Zmieniła się także stylistyka. Modne stały się ręcznie wykonywane zabawki, półki w niestandardowych  kształtach, czyli na przykład z wygięciem w łuk – takie szczególnie lubią już dzieci na etapie większej świadomości i nastolatki. Pokój dziecka powinien być jasny, odpowiednio oświetlony przez okna oraz oświetlenie sztuczne (żyrandol, lampka, kinkiet). Istotne jest także wydzielenie pewnych stref: sypialnej (łóżko, łóżeczko, hamak, materac), szafy na podręczne rzeczy, a u niemowląt do pielęgnacji i na ubranka dziecka, miejsce do przewijania, karmienia, zabawy, a nawet kąpieli, jeśli nie może się ona odbywać w łazience. U starszych dzieci pokoik powinien mieć miejsce na książki i przybory szkolne, biurko, krzesło, ulubione przedmioty czy pamiątki. Ważne jest ponadto urządzenie go w taki sposób, by dziecko czuło się w nim komfortowo.

W kolorystyce pokoju dziecięcego powinny raczej dominować barwy pastelowe, stonowane. Chodzi o to, aby nie rozdrażniać oczu i systemu nerwowego malucha oraz by pomagać zapamiętywać przedmioty i pozytywnie je kojarzyć. Kilkulatek może już określić, jaki lubi kolor i czy jest mu w jego otoczeniu przyjemnie. Zabawki i meble o przyjaznych, nieostrych kształtach, minimalna ilość przedmiotów zapewniająca funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni to kwestie niezwykle ważne w urządzaniu kącika dla malucha. Rzeczy takie, jak gniazdka elektryczne, ostre narożniki i przedmioty drobne należy zabezpieczyć tak, by bezpieczeństwo dziecka w kontakcie z nimi nie było zagrożone.

Wskazane są ponadto przedmioty ożywiające wnętrze, czyli plakaty, grafiki lub ornamenty, baldachimy na łóżeczko, wydzielenie kącika do zabawy, zdjęcia, wzory i kolory na ścianach, rolety z bajkowymi motywami, kolorowa pościel, specjalny kształt mebelków, pojemnika na  zabawki itp.

Dziecięcy pokój

Nie zapominajmy o podłodze!

Dość istotne jest również to, jak wygląda podłoga w pokoju dziecięcym, ponieważ małe dziecko ma odruchy biegania, ślizgania się, a także siadania w przypadkowych miejscach. Oryginalne siedziska, dywaniki z grafikami bajkowymi, tematyczne szałasy (np. indiański wigwam) są bardzo popularne. Można zmienić wnętrze kładąc płytki z jakimś nadrukiem, czy drewnianą podłogę lub po prostu tkaninę dywanową. Sposobów jest mnóstwo, potrzebna jest tylko wyobraźnia.