Jak uratować i wykorzystać starą farbę?

Stara farba

Rzadko uda nam się kupić tyle farby, ile potrzebujemy. Nie chcemy wyrzucą resztek, by móc, w razie konieczności, dokonać niezbędnych poprawek. W związku z tym, w naszych piwnicach, garażach i komórkach gromadzą się resztki starych farb, które zajmują cenne miejsce. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można uratować takie farby? Jak je wykorzystać?

Jak poradzić sobie ze zgęstniałymi farbami?

Kiedy przychodzi czas remontu i naszym zadaniem jest pomalowanie ścian i sufitów, sięgamy po farby, których już wcześniej używaliśmy. Czasami bowiem trzeba zamalować rysę czy uszkodzenia. Niestety, często okazuje się, że farba nie ma pożądanej przez nas konsystencji, co jest spowodowane przede wszystkim jej niewłaściwym przechowywaniem. W takiej sytuacji do zgęstniałych farb dodaje się małą ilość rozpuszczalnika. Używając go, powinniśmy jednak pamiętać o bardzo istotnych zasadach. Zawsze należy stosować rozpuszczalnik polecany przez producenta danej farby. W przeciwnym wypadku farba się zważy lub pogorszy się jej przyczepność. Najpopularniejsze rodzaje środków rozcieńczających dostępnych na rynku to rozpuszczalniki do farb poliwinylowych i chlorokauczukowych, rozpuszczalniki do farb i lakierów epoksydowych, w tym większości farb chemoutwardzalnych, rozpuszczalniki typu nitro, rozpuszczalniki typu terpin, czyli ekologiczne środki do rozcieńczania farb ftalowych i olejnych, rozpuszczalniki typu RF, polecane głównie do farb ftalowych, rozpuszczalniki karbomidowe, stosowane w przypadku farb ftalowych i ftalowo-karbomidowych rozpuszczalniki uniwersalne, przystosowane do większości rodzajów farb.

W tym dziale  Jak zatrzymać piękno drewnianych mebli?

Domowe triki na stare farby

Jeśli nie mamy czasu na wycieczkę do sklepu po tradycyjny środek rozcieńczający, a chcemy szybko uratować stare farby, możemy wykorzystać do tego nylonową pończochę. Taki trik jest szczególnie przydatny w sytuacji, gdy w farbie jest sporo grudek. W takiej sytuacji farbę należy przecedzić przez pończochę, a ta ponownie będzie się świetnie nadawała do aplikacji.

Jak wykorzystać stare farby?

Resztki farb można wykorzystać podczas malowania. Innym kolorem farby (tej, która została) możemy pomalować ścianę, tworząc wydzieloną przestrzeń, na przykład biuro w salonie. Jest to doskonałe rozwiązanie do małych mieszkań. Jeśli w puszkach zostało kilka kolorów farb, możemy pomalować wzory na doniczkach. Zróbmy także pomysłowe wzory na ścianie. Można wykorzystać szablony czy gotowe wzory, by rysunek wyglądał idealnie.

Jak przechowywać resztki farb?

Resztki farb należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w chłodnym pomieszczeniu, w którym w zimie temperatura nie spada poniżej zera. Farbę zostawmy w oryginalnym pojemniku. Pilnujmy, by dzieci nie miały do nich dostępu. Dopuszczalny okres przechowywania farb zależy od tego, czy dane opakowanie zostało już otwarte. Pojemniki nieotwarte (oryginalne zamknięcie) mają z reguły trwałość 2-3 lata.

Resztki farb mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Kupujmy tyle farby, ile faktycznie zużyjemy, a resztki przechowujmy w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli farba zgęstniała, rozcieńczmy ją i wykorzystajmy do ponownego malowania.