Co musisz wiedzieć o okładkach do bindowania?

Ważne dokumenty muszą być chronione przed zniszczeniem. Oprawa dokumentów to dobry sposób na przedłużenie ich trwałości. Ponadto, ładnie oprawione pliki, które tworzą plik, to odpowiednia wizytówka firmy. Wystarczy kupić bindownicę, folię do laminacji, a także grzbiety i okładki do bindowania.

Na czym polega oprawa dokumentów?

Wygląd firmowych dokumentów to element, który wpływa na odbiór przedsiębiorstwa przez jego klientów. Zadbajmy więc o to, by katalogi, cenniki i inne materiały wyglądały estetycznie. Warto więc kupić bindownicę, która z pewnością stanie się jednym z najpotrzebniejszych urządzeń w firmie.

Czym jest bindowanie? Czy okładki do bindowania są potrzebne?

Bindowanie pozwala połączyć wiele kartek i scalić je w konstrukcję przypominającą książkę. Wystarczy zaopatrzyć się w folię, bindownicę i okładki do bindowania, by zmienić wygląd dokumentów. Bindowanie pozwala połączyć wiele kartek. Przykładam bindowania jest oprawa prac dyplomowych i magisterskich. Luźne arkusze dokumentów można połączyć w całość, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je przeglądać i utrzymać wśród nich porządek. W branży poligraficznej stosuje się kilka metod bindowania. Najpopularniejsze jest bindowanie plastikowe, czyli łączenie kartek za pomocą specjalnych grzbietów (grzebieni). Jako łącznik wykorzystuje się plastik, a do połączonych arkuszy dodaje się miękkie okładki do bindowania. Zaletą takiego bindowania jest możliwość szybkiego stworzenia estetycznej dokumentacji. Kartki można rozłączyć, aby dodać kolejny dokument lub odłączyć jedną z kartek. Bindownice kanałowe łączą kartki bez robienia dziurek. Bindowanie termiczne wykonywane jest na ciepło. Do scalania kartek nie wykorzystuje się plastikowych grzbietów czy metalowych kanałów. Kartki układa się równo w okładkach do bindowania i umieszcza się w bindownicy, a klej umieszczony w grzbiecie okładki nagrzewa się i skleja arkusze. Zaletą tej metody jest uzyskanie estetycznych i eleganckich konstrukcji. Kartki nie wypadają, ale jest to metoda trwała – kartki są sklejone ze sobą i okładką, dlatego nie można rozbindować dokumentacji. Bindowanie zwojowe (spiralne) polega na scaleniu kartek za pomocą specjalnej, wkręcanej spirali.

W tym dziale  Co powinno zawierać nowoczesne biuro?

Popularną metodą jest także bindowanie drutowe. Jest to trwały sposób łączenia kartek. Okładki do bindowania łączy się z kartkami metalowymi grzbietami. Kartek nie da się wyjmować, ale można je obracać nawet o 360 stopni.

Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o biurowe dokumenty, kumpy bindownicę i okładki do bindowania, by z luźnych kartek utworzyć estetyczną książkę, która będzie wizytówką naszej firmy.